Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Felnőttkori tanulás a magyar és szlovák börtönökben

Az Európai Unió kimondja, hogy a munkaerőpiaci alkalmazhatóság érdekében a munkavállalóknak készségeiket és képességeiket a lehető leghatékonyabb módon kell felhasználniuk, függetlenül attól, hogyan szerezték őket. Ehhez olyan nyitott és rugalmas megközelítésre van szükség, amely ösztönzi az egész életen át tartó tanulást, lehetővé téve a folyamatos készségfejlesztést (Commission of the European Communities, 1995). A tanulásra ösztönzésre és a tanulás támogatására – a gyermekekhez hasonlóan – a felnőttek esetében is szükség van, akiknél azonban figyelembe kell venni a felnőttek tanulási sajátosságait, ugyanis a felnőttkori tanulás sikere függ az egyén élethelyzetének, szociális körülményeinek, képességeinek, korábban szerzett készségeinek, a tanulással kapcsolatos szokásainak és attitűdjeinek, továbbá tanulási motivációjának összességétől (Simándi, 2015). Ezek a tényezők a büntetés-végrehajtásban különösen érvényesek. Paul-Michel Foucault1 szerint korunk börtöneinek célja a fogvatartottak társadalmi reintegrációja, melynek érdekében a büntetés-végrehajtás a fogvatartottak számára az emberiességet hangsúlyozva nyújt lehetőséget a társadalomba való visszatérésre történő felkészülésre (Foucault, 1990).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave