Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A reintegráció a neveléstudományok szemszögéből

Az állampolgárok fejlődését, társadalmi szerepvállalását meghatározza az egyén tanulása, ezen keresztül műveltsége, iskolázottsága. Az oktatásban való részvétel az alapfokú oktatástól a felsőfokú végzettségig terjedő skálán lehetőséget biztosít a társadalmi szerepvállalásra való felkészülésben (UNESCO, 2017). Az életen át tartó, hatékony tanulás megvalósulásához számos feltételnek kell teljesülnie. Ezek között alapvető a hatékony tanulási környezet biztosítása, tehát azon körülmények, személyi és tárgyi, valamint szolgáltatási feltételek megteremtése, amelyek együttesen támogatják a tanulói tevékenységet. A börtönökben zajló tanuláshoz az intézmények biztosítják a tanulási feltételeket: megteremtik a tanulási környezetet, biztosítják a tantermeket, az oktatás szervezéséért felelős szakembereket, megszervezik a képző intézményekkel, az oktatókkal való kapcsolattartást, a tanulók korrepetálását, vizsgáztatását, valamint a tanulási folyamatokkal kapcsolatos adminisztrációt (Csukai, 2014). A tanítási-tanulási folyamat tehát nem nélkülözheti a tanár-tanuló kapcsolatát támogató, oktatástechnológiai felszereltséggel rendelkező teret (az esetek nagy részében az osztálytermet). A tanulás számos fiziológiai és pszichikai jellemzőtől függ. Biológiai tekintetben igazolt, hogy a felnőttek képesek a tanulás folytatására egészen életük végéig: az élethelyzet-változások, a munkaerőpiaci igények változásai újabb és újabb tanulási ciklusok elvégzésére sarkallják a felnőtteket. A pszichikai jellemzők közül kiemelkedik az érdeklődésre épülő motiváció. A felnőtt tanuló tanulási motivációja (például a munkaerőpiaci pozíció megtartásának igénye) növelheti a tanulás eredményességét. A tanulás további meghatározói közül kiemelendő a rendelkezésre álló idő (Kraiciné–Csoma, 2012).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave