Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


téma: Az oktatás tágabb céljai annak fényében, ahogy elképzeli, milyen lesz 2050

A fókuszcsoportos beszélgetés során a résztvevőkkel a jövő változásainak két fő meghatározójaként a technológiai fejlődést és a klímaváltozást emeltük ki. Így, feltételezzük, az oktatás célja is ezek mentén változik majd. Nagyon gyakran elhangzott, és mindenki egyetértett abban, hogy a jövőben nem a lexikális tudás átadására, az adatok rögzítésére kell összpontosítani, hanem a készségek fejlesztésére. Azt, hogy milyen készségeket kellene elsajátítanunk, különbözőképpen láttuk. Elhangzott, hogy a közölt vagy a tanulók által megkeresett adatok és szövegek értelmezése elengedhetetlen, valamint ezzel párhuzamosan az összefüggések felismerésének készségét is fejleszteni kellene. Emellett olyan készségeket véltünk fontosnak, amelyek birtokában képesek lehetünk hatékonyan reagálni a változásokra: nyitottság, kreativitás, informatikai készségek, csapatban való működés. Mindezek azért létfontoságúak, mert harminc év múlva olyan problémák megoldására kényszerülünk, amelyek jellegét, működését jelenleg elképzelni sem tudjuk.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave