Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Bevezetés

Dinamikusan változó világunkban, amelyet a megnövekedett sebesség, az instabilitás és a kölcsönös függőség jellemez, a szervezetek minden területen egyre nagyobb kihívásokkal néznek szembe, és stratégiai kérdéssé válik, hogy mi lehet a fejlődés záloga egy kiszámíthatatlan környezetben, milyen szemléletmódra és hozzáállásra van szükség. Hogyan hajózzanak ezeken a zavaros vizeken a szervezetek, mi lesz az iránytű számukra? Hiszen a gyors változások közepette kiszámíthatatlan, hogy milyen összefüggések milyen következményekhez vezetnek. A vezetés művészete ebben a közegben nélkülözhetetlenül fontos, ugyanakkor rendkívül komplex, hisz a jövőre való felkészülés, a folyamatok hatékony menedzselése egyre nagyobb feladatot jelent. Nehéz egy olyan környezetben hatékonyan kommunikálni és döntéseket hozni, ahol a vezető számára az adott helyzet megértése is számtalan akadályba ütközik. A szervezeti sikerhez a hatékonyság ugyan továbbra is szükséges, de már nem elégséges feltétel. A tervezésen és előrejelzéseken alapuló vezetési irányzatok már nem képesek rugalmasan alkalmazkodni a változó körülményekhez, nem felelnek meg a jelenkor kihívásainak. A szervezeti hatékonyságra való fókuszálás mellett/helyett a folyamatos szervezeti alkalmazkodóképességre kell helyezni a hangsúlyt. Ehhez mind a mentális, mind a szervezeti modellek terén drasztikus változtatásokra van szükség, és a vezetésnek folyamatos erőfeszítéseket kell tennie a változtatásokhoz elengedhetetlen környezet megteremtéséért. A VUCA világában alapvető kérdés, hogy milyen szemléletmóddal lehet hatékonyan működni egy átláthatatlannak tűnő üzleti környezetben.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave