Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


A dinamikusan változó környezet

Egyre gyorsabban és dinamikusabban változó világunkban, amelyre a komplexitás magas szintje jellemző, a korábbi tapasztalatok, a megszokott tanulási sémák egyre kevésbé alkalmazhatók, és a gazdaság múltban jellemző folyamatai manapság nem vetítik előre, hogy mi következik. Egyre kevésbé jósolható meg, hogy hogyan változik a gazdasági környezet, így a szervezetek és vezetőik a döntéshozatal során nagyfokú bizonytalanságot élnek meg, ami kihat a munkavállalókra is. A jól körülhatárolható, világos szabályok mentén elrendezett problémák helyett mostanában inkább bonyolultan összetett, egymásra ható folyamatokkal találják szemben magukat a vállalatok. A kiszámíthatóságra való törekvés – a körülhatárolt utasítások, a könnyen megismételhető eljárások, a szabványosítás és a hatékonyság növelésére irányuló törekvés – minden szervezetben alapvető feladat annak érdekében, hogy az egyre átláthatatlanabbnak tűnő rendszerben átláthatóságot teremtsünk. Ez azonban egyre kivitelezhetetlenebbnek tűnik. A dinamikus környezet újszerű megoldásokat és újfajta szemléletet követel, amelynek első lépése, hogy felismerjük, milyen környezetben vagyunk. Ehhez nyújt támogató keretet a Cynefin döntési modell.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave