Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Gondolatok a szakközépiskolák választását befolyásoló döntések margójára

Napjainkban az oktatás és képzés világának komplex szakmai és pedagógiai kihívásokkal kell szembenéznie: az innováció megkerülhetetlen. Különösen igaz ez az állítás a szakképzés területére. Az oktatóknak egyre inkább lépést kell tartaniuk a digitalizációval, az információkeresés, a prezentáció, az oktatási módszerek, az iskolai adminisztráció és kommunikáció terén is. A szakmai, pedagógiai módszertant tehát egyre inkább a gyorsabban változó „Z” generáció korosztályába tartozó diákok sajátosságaihoz (YouTube-videó, bloggerek, influencerek mint referenciaplatformok) (ITM, 2019) célszerű igazítani. A közelmúltban megjelent Szakképzés 4.0 Stratégia ezen gondolatai aktuálisak. A kiadvány átfogó és komplex módon közelíti meg a szakképzés reformját, egyik erőssége a szakképzés rendszerszemléletű interpretációja, illetve a reális értékelésen alapuló, a gyengeségeket felismerő szinkrón látlelet körvonalazása. A Stratégia számos prioritást jelöl ki, tanulmányunkban azonban csak egy, általunk hangsúlyosnak vélt szegmensre fókuszálunk. Írásunkban a középfokú iskolarendszerű szakképzésbe történő belépés és a hátterében meghúzódó iskolaválasztási döntések néhány fontos tényezőjére próbáljuk felhívni az olvasók figyelmét.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave