Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Az iskolaválasztási döntések korlátai, nehézségei

Velkey Gábor (2011) értekezésében nagyon jól megragadja az iskolaválasztási döntések életkori sajátosságait és a szülői döntések motivációit. Meglátása szerint számos problémát vethet fel, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok még nem elég érettek ahhoz, hogy megfelelő döntést hozzanak a jövőjüket érintő kérdésekben. A személyiségfejlődés aspektusából közelítve ilyen komoly döntés nehezen hozható 14-15 éves korban. Főként a szülő az, aki a saját véleménye és meglátása szerint orientálja valamilyen irányban a gyermekét. A szülő valószínűleg tisztában van gyermeke erősségeivel, s a maga elé kitűzött céljaival, mégsem biztos, hogy ez a döntés reális, és a gyermek egyéni képességeihez, elképzeléséhez is igazodik. Problémát jelenthet, hogy többnyire a szülő számára sem körvonalazódik pontosan, hogy milyen választást és – ezzel együtt – döntést hoz gyermeke jövőjével kapcsolatban. A munkakörök gyors változása és a rendelkezésre álló perspektívák a szakmai képzéseket illetően megnehezítik annak az iránynak a megvilágítását, mely gyermeküknek biztos megélhetési lehetőséget jelentene hosszú távon. Így elsősorban saját meggyőződésük szerint hoznak döntést, mely elsősorban családi jövőképüket vetíti ki, vagy épp saját szakmájuk továbbadását tartják szem előtt. Általánosságban elmondható, hogy előre meghatározott végzettség megszerzését tűzik ki célul gyermekük elé, mely nem minden esetben van összhangban a tudatos szakmaválasztás lehetőségével. Teljes bizonyossággal így sem állítható, hogy alkalmas lesz a gyermek egy bizonyos – számára optimális esetben – gondosan kiválasztott pályára. Annak a megítélése, hogy rendelkezik-e ebben az életkorban bizonyos szakmákhoz szükséges kompetenciákkal, ki tud-e majd bontakozni saját képességeihez mérten, nagyon nehezen prognosztizálható.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave