Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Összefoglalás

A tanulmány fel kívánja hívni a figyelmet a középfokú iskolarendszerű szakképzés megújítását is célzó prioritásokra. A Szakképzés 4.0 Stratégiában oly módon képzelik el a szakképzés megreformálását, hogy az illeszkedjen a valós és térségspecifikus munkaerőpiaci elvárásokhoz. Röviden ismertettük a szakképzés szerepét és súlyát a KSH statisztikai adatainak tükrében. A középfokú nappali oktatásban részt vevő tanulók száma országosan, illetve a megyei szintű területi megoszlást tekintve is a szakképzés esetében csökkenő tendenciát mutat. A stratégia a „21. századi szakképző iskola” fejlesztési programtervében ugyan próbál koncepcióval és cselekvési tervvel reagálni erre, viszont a szerzők megítélése szerint az iskolaválasztás legalapvetőbb pszichológiai és szociálpszichológiai befolyásoló tényezőire – melyek az életkori sajátosságok és a szülői dominancia a választásban – kevésbé fókuszált. Velkey (2011) a középfokú iskolarendszerű szakképzés továbbfejlesztésével kapcsolatban megfogalmazott megállapításainak és gondolatainak segítségével felhívtuk a figyelmet ezekre az iskolaválasztást markánsan meghatározó tényezőkre. Meglátásunk szerint a jövőben célszerű lenne ezeknek a szempontoknak a figyelembevétele, esetleg konkrét, operacionalizált akciótervek formájában is.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave