Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Összefoglalás

Összefoglalásként megállapítható, hogy a teszt méri az iskolai tanuláshoz szükséges képességeket. Az iskolai képességeket és az információfeldolgozást vizsgáló feladatok eredményei szerint a KPT-ben mért képességek terén a tanulónak 12 éves korában érettnek kell lennie az iskolai sikerességhez. A teszt feladatai közül a neurológiai alapú teljesítményzavart leginkább a szimultán képemlékezet, a szóolvasás, a szavak és álszavak írása, a számolási műveletek és mennyiségek jelzik, amennyiben a tanuló a minimumot vagy ahhoz közeli eredményt ér el. Az alábbi boxplot mutatja, hogy a szakképzésben tanulók nem érték el a megfelelő szintet; az álszavak és a számolási műveletek feladatok nem felelnek meg teljesen az elvárásnak. A szóolvasási, a számolási műveletek és mennyiségek tesztelemekben az egyéni különbségeket a feladatok megoldásának ideje adja: az egyén képes megoldani a feladatot, de ez az átlagosnál valamivel hosszabb időt vesz igénybe, tehát a feladat maximális pontszámú teljesítése mellett is lehet neurológiailag éretlen egy-egy terület.

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave