Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Tanulási nehézségek a felsőoktatásban tanulók körében – nemzetközi kitekintés

A felsőoktatásba bejutó diszlexiás hallgatók egy része nagy valószínűséggel fejlett kognitív képességeinek köszönhetően átvészeli az írás és olvasás terén jelentkező hátrányát (Mapou, 2008), intellektuális képességeik, szorgalmuk és kialakult kompenzációs stratégiáik révén kezelni tudják tanulási nehézségeiket (Hadjikakou–Hartas, 2008; Madriaga et al., 2010), azonban nem elhanyagolható a család és a barátok támogatása, segítségnyújtása sem (Pino–Mortari, 2014). A diszlexiás felnőttek képességeinek maximalizálásában szerepet játszik, hogy az alap- és a középfokú oktatás szintjén már rendelkezésre állnak kidolgozott, tanulást segítő, fejlesztőpedagógiai módszerek. Talán ennek is köszönhető, hogy egyre több diszlexiás személy jut be a felsőoktatásba (Tzouveli–Schmidt–Schneider–Symvonis–Kollias, 2008; Pino–Mortari, 2014).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave