Csehné Papp Imola, Kraiciné Szokoly Mária (szerk.)

Felnőttkori tanulás

Fókuszban a szakképzés és a munkaerőpiac


Az oktatók diszlexiához való viszonyulása

A felsőoktatás oktatóinak, dolgozóinak diszlexiával kapcsolatos vélekedéseiről, ismereteikről, a diszlexiás hallgatók szükségleteihez illeszkedő oktatásszervezési módszerek alkalmazásáról hazai felmérés még nem készült. Nemzetközi, főként angol szakirodalmi források szerint a felsőoktatásban dolgozó oktatók többsége nem tájékozott a diszlexia jelenségvilágáról, és nem kellően felkészült a diszlexiás hallgatók tanulási igényeinek kielégítésére (Tops–Callens–Lammetyn et al., 2012). Azok az oktatók, akik még nem dolgoztak diszlexiás hallgatókkal, nem ismerik az érintett csoport helyzetét, jellegzetes tanulási nehézségeiket. Ez a probléma főként a felsőoktatásban dolgozók képzésével lehetne enyhíthető (Cameron–Nunkoosing, 2012). Az oktatók gyakran szkeptikusak és gyanakvók a diszlexiával kapcsolatban, úgy vélik, hogy a diszlexia csupán csel az engedményekhez jutás érdekében. Mindez negatívan befolyásolja az oktató és a diszlexiás hallgató kapcsolatát, a tanulási folyamat minőségét (Riddel és tsai, 2005).

Felnőttkori tanulás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 590 3

Az oktatás világában a szak- és felnőttképzés a legérzékenyebb a gazdaság változásaira, ugyanis a gazdaság sikeressége nagymértékben függ a munkaerőpiacon rendelkezésre álló munkavállalók tudásától és tanulási motivációjától. Nem véletlen, hogy a szakképzés szerkezete és jogi háttere folyamatosan változik, aktuálisan Szakképzés 4.0 szakmapolitikai stratégiának megfelelően, amely keresletvezérelt, kimenet-szabályozott felnőttképzési rendszer kialakítására törekszik.

E gondolatok szellemében íródott az ELTE PPK FTI jelen kötete, amely bemutatja az Intézet a munkaerőpiac és a szakképzés kapcsolódási pontjaira fókuszáló, friss kutatásai eredményeit. Az első és a második fejezet a munkaerőpiac és szakképzés témakörökkel foglalkozik. A szerkesztők a harmadik fejezetet a közösségi művelődés kérdéskörének szentelték, hangsúlyozva, hogy az informális tanulási úton szerzett tudás szerves része a munkavállalók tudás- és kompetenciaállományának.

A kötet olvasását ajánljuk gazdasági és szakképzési szakembereknek, akik munkaadóként, vezetőként, oktatóként kíváncsiak a gazdasági és az oktatási oldal nézőpontjaira, és ajánljuk mindazoknak, akik napjaink szak- és felnőttképzési útvesztőiben kívánnak tájékozódni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kraicine-csehne-felnottkori-tanulas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave