Nemzeti Népegészségügyi Központ (közread.)

Elemzés az alapellátásban dolgozó ápolók képzésének, kompetenciáinak nemzetközi gyakorlatáról


Az alapellátásban megjelenő kompetenciák

Az osztrák egészségügyi ellátórendszer hosszú évek munkájának és fejlesztésének köszönhetően az egyik legjobban működő Európában. Az egy lakosra jutó éves konzultációk száma Ausztriában 6 alkalom/orvos (Magyarországon ugyanez átlagosan 12 alkalom/orvos). Ausztriában nehezen különíthető el az alapellátás és a szakellátás. 2012-től az alapellátási feladatokat elsősorban az önálló praxisukban háziorvosként tevékenykedő magánorvosok, illetve 2010-től csoportpraxisokban dolgozó szakorvosok és más egészségügyi szakdolgozók látják el. A csoportpraxisokban minimum kettő, maximum hat orvos dolgozhat (azonos vagy különböző szakiránnyal) és orvosonként maximum öt szakdolgozó. A kedvezőtlen háziorvosi rendelési időkből adódóan megnövekedett feladat hárul a járóbeteg-ellátókra. Az osztrák háziorvosi és szakorvosi ellátási rendszerben szabad orvosválasztás van. A háziorvosok a társadalombiztosítási intézményekkel szerződnek, finanszírozásuk biztosítására. Ausztriában, más európai országtól eltérően nincs szükség előzetesen háziorvosi konzultációra valamilyen szakorvosi vizsgálaton való részvételhez, így ilyen formán nincs kapuőri funkció sem. Felismerték a prevenció fontosságát, így kiemelt terület a szív- és érrendszeri, a daganatos megbetegedések, vagy a cukorbetegség megelőzése. Ezek legfőbb színtere az alapellátás, szakembereket tekintve pedig a családorvosok és a nőgyógyász szakorvosok. Az egészségügyi ellátásban külön alap szűrőprogrammal és nőgyógyászati szűrőprogrammal is rendelkeznek. 2014-ben fogadták el az alapellátásra is kiterjedő reformkoncepciót. Ennek lényege, hogy javítani szeretnék a háziorvosokhoz való időbeni hozzáférést (rugalmasabb rendelési idők), valamint kibővíteni a lakóhely közeli szolgáltatási kört. Alapkoncepció volt, hogy egy közös „fedél alá” szerveződjenek ezek az ellátások. A háziorvosi rendszerben minimum egy diplomás ápoló, egy asszisztens is dolgozzon a háziorvos mellett. Mellettük pedig alkalmazottként vagy szabadfoglalkozású státuszban tevékenykedő szakemberek dolgozzanak (dietetikus, fizioterapeuta, vagy logopédus). Ezt a törekvést az Osztrák Háziorvosok Egyesülete (Österreichische Gesellschaft für Allgemein- und Familienmedizin) is támogatta. 2016-ban több mint 10 alapellátási pilot indult vagy került megtervezésre. A cél az volt, hogy 2016 végére a lakosság kb. 1%-át lefedjék ezzel az új alapellátási hálózattal.1 Az osztrák háziorvosok feladatkörét és kompetenciáit a 2015-ben kiadott Orvosképzési Szabályzat (Árzte Ausbildungsornung) 1. számú melléklete tartalmazza. Mindez alapján feladatuk az egészségügyi ellátás nyújtása a betegek egész élete során, különösen az egészségfejlesztés, a betegségek felderítése és a terápia kapcsán. Mindenki számára kortól, nemtől és az egészségügyi rendellenesség típusától függetlenül.

Elemzés az alapellátásban dolgozó ápolók képzésének, kompetenciáinak nemzetközi gyakorlatáról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 622 1

Egy ország társadalmi, financiális és egészségügyi szakmapolitikai változásait rugalmasan kell követnie az adott ország egészségügyi rendszerének is. Jelen átfogó nemzetközi tanulmány bemutatja, hogy Európában, illetve azon kívül, a vizsgált országok hogyan válaszolják meg a XXI. század kihívásait az alapellátás tekintetében. A jó gyakorlatok nemzetközi viszonylatban történő minél pontosabb megismerése kiemelten fontos, hiszen a tanulmány megírásának legfőbb célja annak vizsgálata, hogy a jövőben miként lehetne javítani az egészségügyi alapellátás és a képzési (elsősorban felsőoktatási) rendszer hatékonyságán Magyarországon. Az alapellátásban nemzetközi viszonylatban a BSc és MSc végzettségű ápolók a legmeghatározóbb szereplők – miközben hazánkban sajnálatos módon mindezidáig nem kerültek bevonásra képzési szintjüknek megfelelően az alapellátásba (sem) –, így jelen tanulmány alapját is az ápolói feladatkörök bemutatása képezi. Emellett sor került az alapellátásban tevékenykedő szakemberek képzésének és hatáskörének bemutatására is, azzal a szándékkal, hogy az ellátásról szóló kép a lehető legpontosabban adja vissza az adott ország ellátási gyakorlatát és szolgálhasson esetleges példaképül a magyarországi fejlesztéseknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/elemzes-az-alapellatasban-dolgozo-apolok-kepzesenek-kompetenciainak-nemzetkozi-gyakorlatarol-10//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave