Maróthy Szilvia

Digitális bölcsészet

A szövegtől az adatig


Magyar vonatkozású munkák

Az első webes kiadások a már említett Bölcsészettudományi Informatika Önálló Program (továbbiakban BIÖP) műhelyében készültek. A Hálózati kritikai kiadássorozat kiadványai mind HTML jelölőnyelvet használtak. Bár az SGML, mely 1986-ban lett ISO-szabvány, majd az azt fokozatosan felváltó XML, melyet 1996-ban publikáltak (ám csak 1998-ban jelent meg az 1.0 verziója), a Balassi-kritikai készítésekor már elérhető szabványok voltak, azok webes publikálása, pontosabban grafikus megjelenítése még körülményes lett volna. Így Balassi Bálint műveinek sajtó alá rendezői akkor a HTML5 által már nem támogatott keretes honlapszerkezet (<frame>) mellett döntöttek. A kiadásban minden egyes vers kritikai vagy forrásszövegét egy-egy HTML-fájlban írták át. (A sorozat kiadványai itt érhetők el: http://magyar-irodalom.elte.hu/gepesk/index/)

Digitális bölcsészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 578 1


A kiadvány regisztráció nélkül szabadon elérhető.

A bölcsészettudományi kutatások a számítógép megjelenésével erős impulzusokat kaptak, melyek változásra, módszereinek kritikai megközelítésére ösztönözték. A betekintés vezérfonala az a fokozatosan bekövetkezett változás, mely során a kutatók hagyományközpontú gondolkodását az adatközpontú, formálisabb gondolkodás váltotta fel, egészítette ki. A szerző a kötetben azt képviseli, hogy a számítógép bevonása a kutatásba a legjobb, ami a bölcsészettudományokkal történhetett. Nemcsak azért, mert rengeteg új lehetőséget nyit meg, hanem azért is, mert a korábbi kutatásokat, módszertanokat, végső soron az egyes tudományágak határait kérdőjelezi meg.

A kötetet azoknak ajánljuk, akik érdeklődnek a bölcsészettudományi kutatások új irányai és régi problémái iránt. Azoknak, akik szerint a humán tudományok távol állnak a számítógépes, matematikai megközelítésektől és azoknak, akik szerint mindig is közel álltak hozzá.

Maróthy Szilvia irodalomtörténész, kutatási területe a reneszánsz és barokk irodalom, valamint a számítógépes filológia. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont fiatal kutatója, a Digitális Bölcsészet folyóirat alapító tagja, felelős szerkesztője.

Hivatkozás: https://mersz.hu/marothy-a-szovegtol-az-adatig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave