Csernák Gábor

Szilárdságtan


11.6.1. Példák a Castigliano-tétel alkalmazására

11.1. példa: Határozzuk meg a 11.5. ábrán látható rúdszerkezet keresztmetszetének elmozdulását (lehajlását)!
 
11.5. ábra. A 11.1. példa ábrája
 
Megoldás:
Az igénybevételi függvények:
(11.59)
(11.60)
(11.61)
(11.62)
A nyírás hatását elhanyagolhatjuk, így . Az keresztmetszetben az erő hat a rúdra, tehát az keresztmetszet lehajlásának meghatározásához szerint kell deriválni az alakváltozási energiát:
(11.63)
Az integrál kiszámításához szükség van a hajlítónyomatéki függvény szerinti deriváltjára:
(11.64)
Behelyettesítve ezt fenti kifejezésébe:
(11.65)
Az integrál eredménye
(11.66)
Pozitív paraméterek mellett ez az elmozdulás az erő irányában következik be, azaz az ábrán lefelé. Ennek a feladatnak a megoldására visszatérünk majd a 11.6. példában. ♠
 
11.2. példa: Határozzuk meg a 11.6. ábrán látható rúdszerkezet keresztmetszetének elfordulását!
 
11.6. ábra. A 11.2. példához tartozó ábra
 
Megoldás:
Most az egyetlen igénybevétel a hajlítás. Mivel elfordulást kell meghatározni, az keresztmetszetben ható nyomaték szerint kell deriválni a hajlítónyomatéki függvényt:
(11.67)
Az keresztmetszet elfordulása
(11.68)
 
11.3. példa: Határozzuk meg a 11.7. ábrán látható rúdszerkezet keresztmetszetének elmozdulását! Ebben az esetben nem hat koncentrált erő az keresztmetszetben, pedig a Castigliano-tétel alkalmazásához kellene ott lennie egy erőnek, ami szerint deriváljuk a hajlítónyomatéki függvényt.
 
11.7. ábra. Ha a vizsgált keresztmetszetben nem hat erő, akkor felvehetünk ott egy nulla nagyságú erőt
 
Megoldás:
A probléma megoldásához felveszünk egy nulla nagyságú erőt az keresztmetszetben. A hajlítónyomatéki függvény deriváltjának kiszámításához figyelembe kell venni ezt az erőt is:
(11.69)
A lehajlás ezek után a korábban megismert módon számítható. Az integrálás során az eredeti, hajlítónyomatéki függvényt használjuk, amit behelyettesítésével kapunk:
(11.70)
 
11.4. példa: Határozzuk meg a 11.8. ábrán látható rúdszerkezet keresztmetszetének elmozdulását!
 
11.8. ábra. Példa arra, amikor szükség van a reakcióerők aktív erőkkel való kifejezésére a Castigliano-tétel használata során
 
Megoldás:
Ebben az esetben hat egy koncentrált erő a keresztmetszetben, tehát aszerint kell deriválni. A hajlítónyomatéki függvény a rúd két szakaszán:
(11.71)
(11.72)
Első látásra úgy tűnik, mintha csak függene az erőtől, azonban ez nem így van: az aktív erő változtatása során az és reakcióerők is megváltoznak. Tehát az szerinti deriválás előtt az reakcióerőt is ki kell fejezni az erővel, majd a kapott kifejezést kell visszahelyettesíteni a hajlítónyomatéki függvénybe. Az egyensúly feltételeiből könnyen kiszámítható, hogy
(11.73)
Behelyettesítve -t a hajlítónyomatéki függvény kifejezéseibe, megkapjuk a deriválandó függvényeket:
(11.74)
(11.75)
Az szerinti deriválások eredménye:
(11.76)
(11.77)
A lehajlás számítása ezek után már folytatható az integrálás elvégzésével:
Fontos, hogy a hajlítónyomatéki függvény megadásakor pontosan adjuk meg az egyes szakaszok tartományait, hiszen az értelmezési tartományok (pl. ) egyúttal az integrálási határokat is megadják. ♠
 
11.5. példa: Határozzuk meg a 11.9. ábrán látható görbe rúd keresztmetszetének vízszintes elmozdulását!
 
11.9. ábra. A Castigliano-tétel alkalmazása görbe rúd esetén
 
Megoldás:
Amennyiben a rúd vastagságának és a görbületi sugárnak az aránya elég kicsi ahhoz, hogy a Navier-képlettel számolhassuk a rúdban ébredő feszültséget (lásd 2.5.2. fejezet), görbe rudak esetében is alkalmazható a Castigliano-tétel előző feladatokban bemutatott alakja. Mivel a keresztmetszetben éppen vízszintes irányú erő hat, szerint kell végrehajtani a deriválásokat az igénybevételi függvény(ek)ben. A rúd igénybevételei: normál, nyíró és hajlító igénybevétel. Ezek közül a hajlítás hatása a legjelentősebb, a másik kettőt most elhanyagoljuk.
Ahogy korábban is láttuk, előnyös a szabad vég felől felvenni a hajlítónyomatéki függvényt és a hozzá tartozó koordinátát, mert ez esetben nem jelennek meg az függvényben a reakcióerőrendszer elemei.1
A rúd szabad vége felől felírt hajlítónyomatéki függvény, és annak szerinti deriváltja:
(11.78)
(11.79)
A keresztmetszet elmozdulásának meghatározása során ügyelni kell az integrál megfelelő felírására. A 7.2. fejezetben az alakváltozási energia általános, tetszőleges testre érvényes képletét rúdra alkalmazva, térfogatra történő integrálásról tértünk át a rúd hossza menti integrálásra. Tehát az általános esetben ez egy ívhossz szerinti integrál. Ennek a kiszámítása egyenes rudaknál nem okoz problémát, mert az elemi ívhossz megegyezik a rúdirányú koordináta kis megváltozásával: . Görbe rudaknál azonban – mint ebben a feladatban is – általában egy szögkoordinátát használnak az igénybevételi függvények felírására. Akkor lesz helyes az integrálás, ha a elemi ívhosszat kifejezzük a radiánban mért elemi szöggel: . Tehát megjelenik a szerinti integrálban egy -rel történő szorzás, a helyettesítéses integrálás szabályainak megfelelően.
(11.80)
(11.81)
(11.82)
A számítás során felhasználtuk, hogy
 
1 A befogás felől mért koordinátával felírt hajlítónyomatéki függvényben megjelennének a reakciók, amiket ki kellene fejezni az aktív erővel az szerinti deriválás előtt. Tehát az ábrán jelölt koordináta felvételével megtakaríthatjuk a reakciók kifejezését, és azok behelyettesítését a hajlítónyomatéki függvénybe.

Szilárdságtan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 698 6

Ez a kiadvány a BME Gépészmérnöki Karán alapképzésben oktatott Szilárdságtan tantárgy tematikájához igazodik, tehát elsősorban gépész- és mechatronikai mérnök hallgatóknak kíván segítséget nyújtani a szilárdságtan alapvető összefüggéseinek és módszereinek ismertetésével. Az itt közölt ismeretanyag a BME Műszaki Mechanikai Tanszék dolgozóinak több évtizedes oktatási tapasztalata alapján alakult ki, akik folyamatosan részt vettek a tantárgy tananyagának és oktatási módszereinek fejlesztésében. Köszönettel tartozom munkatársaimnak, hogy tudásukat, tapasztalataikat megosztották velem. Különösen hálás vagyok Kovács Ádám és Berezvai Szabolcs kollégáimnak, akik számos hasznos javaslattal segítették munkámat.

Bízom abban, hogy mind a hallgatók, mind az esetleg érdeklődő szakemberek haszonnal forgatják majd ezt a könyvet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csernak-szilardsagtan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave