Sabjanics István

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben


A demokrácia, valamint a szubsztantív és a procedurális demokrácia

Arisztotelész úgy határozta meg1 a demokráciát, mint a sokak uralmát, amely magában foglalja az állami vezetők megválasztását és visszahívásának lehetőségét. Egy olyan rendszert, amelyben az egyéni érdekek a többségi, vagyis közérdekhez viszonyítottan kevésbé érvényesülnek, továbbá amely az oligarchia mint a kevesek uralmának ellentéte. Rousseau társadalmi szerződésre és Hobbes protego ergo obligo elvére alapított elmélete ugyanazt a kérdést próbálja megválaszolni, de ellentétes megközelítésből. A meghatározó különbséget az egyén szerepének és helyének a közösségben, az egyén és az állam kapcsolatának, valamint utóbbiból fakadóan a belső szuverenitás korlátainak eltérő megítélése jelenti. Azt mindkét elmélet elismeri, hogy a társadalmi túlnépesedéssel kizárt a kodependens viszonyoktól való eltérés, ugyanakkor az együttműködéssel járó önkorlátozás alapját eltérően határozzák meg. Az Egyesült Államok Alkotmánya (1787) és Az ember és a polgár jogainak deklarációja (1789) is Rousseau elméletét vette át. Löwenstein erre is tekintettel sorolta saját felosztásában az eredeti alkotmányok körébe az Egyesült Államok Alkotmányát.2 James Madison a kormányzás és a képviselet szempontjából megkülönböztette a demokráciát és a köztársaságot. A demokrácia szerinte az emberek közvetlen részvétele a közpolitika meghatározásában és a döntéshozatalban, míg a köztársaságban mindezt a társadalom tagjai nem közvetlenül, hanem választott képviselőik útján teszik. Madison, az Egyesült Államok egyik alapító atyja és egyben negyedik elnöke természetesen a képviseleti úton gyakorolt közhatalmat részesítette előnyben, mivel a választott képviselők eleve kétszeresen szelektált körből kerülnek ki, akik ezért statisztikailag nagyobb eséllyel lesznek a megfelelő személyek a feladatra.3 Ez a megfontolás önmagában erős legitimációt alapoz meg az állami vezetőknek, akik választás útján nyerik el tisztségüket. Azonban ez kétélű fegyver, minthogy a népszerűség alakulására hivatkozva az ellenzék megkérdőjelezheti a választott vezető legitimitását, és így döntéseit is, illetve a népszerűség megtartása és növelése nagy eséllyel fog hangsúlyosabb figyelmet kapni a politikustól, mint maga a kormányzás. John Stuart Mill a Madison által tett megkülönböztetést pragmatikusan összevonta, és az előnyöket kiemelve a képviseleti demokráciát jelölte meg a politikai egyenlőség esszenciájának.4 A képviseletben megvalósuló politikai egyenjogúság ígérete nem más, mint a demokrácia alapvető igazsága. Madison és Mill egyaránt rávilágítanak arra, hogy egy nagy lélekszámú társadalomban törvényszerű, hogy a hatalomgyakorlásban csak képviseleti úton, vagyis közvetetten lehet részt venni. Másrészt, a politikai vezetőknek észre kell venniük a közérdeket, a közakaratot és a közjót.

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 710 5

A 21. század elejéig kifejezetten befogadónak mondott heterogén társadalmak tradicionális politikai struktúrái átrendeződtek, s ebben a megváltozott biztonságpolitikai környezetben a terrorizmus lett az egyik jelentős viszonyítási pont a politikában. A terrorizmus leküzdése kapcsán hagyományosan a jogállamiság megőrzését tűzik ki az államok zászlajukra. Az elmúlt évtized viszont egyértelműen a biztonságról szólt, a jogállamiság viszonylagos jelleggel merült csak fel és többnyire ex post facto megközelítésben. A közvéleményt rabul ejtő félelem a jogállamiságot féltőket és az alapvető jogokért felszólalókat a politikai spektrum szélére száműzte, miközben a korábban hagyományosan szélsőségesnek tartott politikai agenda egyre vonzóbbá vált a terrorizmus által megérintett társadalmakban.

A szerző doktori értekezése a terrorizmus jogrendszeri hatásait, a terrorizmusra adott jogi válaszokat értékeli és értelmezi. Az értekezés három hipotézissel dolgozik. Az első, hogy a terrorellenes intézkedések látens módon produkálják egy fegyveres konfliktus belső jogrendszeri hatásait. A második, hogy az alkalmazott terrorellenes jogi eszközök közötti fokozatosság eltűnt. A harmadik, hogy a nemzetközi terrorizmus közvetlen fenyegetettség nélkül is (áttétesen) egy spirális védekező pályára állítja a jogrendszert. Az első hipotézist cáfolja, míg a másik két hipotézist igazolja a szerző az értekezésben. A terrorizmus miatt kialakuló félelem és bizonytalanság egyre radikálisabb lépésekre kényszeríti a működő demokráciát, amely katalizátorként hat további negatív folyamatok elindítására. Ezt a negatív spirált tükrözi az értekezés szerkezeti felépítése, amely elsőként a félelem jogrendszeri lecsapódásait, majd a militáns demokráciát, végül a különleges jogrendet értékeli.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sabjanics-a-terrorizmus-hatasai-es-megjelenese-a-demokratikus-jogrendben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave