Sabjanics István

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben


A militáns demokrácia és a nemzetközi terrorizmus összefüggései

A militáns demokrácia és a nemzetközi terrorizmus összefüggéseit négy szempontból közelíthetjük meg, illetve ezek alapján négy megállapítást tehetünk. A militáns demokrácia eszméjének születésekor merőben más képet mutatott a politika eszköztára, valamint a pártpolitizálás terepe és szervezete is jelentősen eltért a ma tapasztalhatóktól. A tömegpártok helyett ma online pártok (is) érnek el számottevő választási sikereket, továbbá a pártfinanszírozást a mecénások és a párttagság helyett – a kampány idejére – jelentős részben az állam vállalja át. A militáns demokrácia elsődleges célpontjai a baloldali és a jobboldali szélsőségek voltak, hiszen a cél a társadalom integritásának és prosperitásának tekintett visszafogott politikai kultúra védelme volt. Széles körben történő elterjedése a második világháborút követő évtizedre tehető. Értelmezése és gyakorlati alkalmazása azonban nagymértékben függ a helyben adott, már eleve létező általános politikai kultúrától és ezzel összefüggésben a történelmi tapasztalatoktól. Vagyis, megbonthatatlan fogalmi egységről kevésbé, sokkal inkább a gyakorlatban kimunkált eszköztárról beszélhetünk, amely alkalmas az adott társadalom, politikai közösség céljainak elérésére. Szemléltető példa erre, hogy Európában észrevehetően nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a szélsőjobboldali kezdeményezéseknek, míg az Egyesült Államokban inkább a szélsőbaloldali eszméket üldözték.

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 710 5

A 21. század elejéig kifejezetten befogadónak mondott heterogén társadalmak tradicionális politikai struktúrái átrendeződtek, s ebben a megváltozott biztonságpolitikai környezetben a terrorizmus lett az egyik jelentős viszonyítási pont a politikában. A terrorizmus leküzdése kapcsán hagyományosan a jogállamiság megőrzését tűzik ki az államok zászlajukra. Az elmúlt évtized viszont egyértelműen a biztonságról szólt, a jogállamiság viszonylagos jelleggel merült csak fel és többnyire ex post facto megközelítésben. A közvéleményt rabul ejtő félelem a jogállamiságot féltőket és az alapvető jogokért felszólalókat a politikai spektrum szélére száműzte, miközben a korábban hagyományosan szélsőségesnek tartott politikai agenda egyre vonzóbbá vált a terrorizmus által megérintett társadalmakban.

A szerző doktori értekezése a terrorizmus jogrendszeri hatásait, a terrorizmusra adott jogi válaszokat értékeli és értelmezi. Az értekezés három hipotézissel dolgozik. Az első, hogy a terrorellenes intézkedések látens módon produkálják egy fegyveres konfliktus belső jogrendszeri hatásait. A második, hogy az alkalmazott terrorellenes jogi eszközök közötti fokozatosság eltűnt. A harmadik, hogy a nemzetközi terrorizmus közvetlen fenyegetettség nélkül is (áttétesen) egy spirális védekező pályára állítja a jogrendszert. Az első hipotézist cáfolja, míg a másik két hipotézist igazolja a szerző az értekezésben. A terrorizmus miatt kialakuló félelem és bizonytalanság egyre radikálisabb lépésekre kényszeríti a működő demokráciát, amely katalizátorként hat további negatív folyamatok elindítására. Ezt a negatív spirált tükrözi az értekezés szerkezeti felépítése, amely elsőként a félelem jogrendszeri lecsapódásait, majd a militáns demokráciát, végül a különleges jogrendet értékeli.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sabjanics-a-terrorizmus-hatasai-es-megjelenese-a-demokratikus-jogrendben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave