Sabjanics István

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben


Alapvetés

A terrorizmus napjaink egyik legmeghatározóbb témája, amely egy-egy terrortámadást követően egyértelműen dominálja a közbeszédet. Meghatározó az állam és a társadalom számára, hiszen az állam megfelelő szerveket hoz létre a veszély elhárítására, a kárenyhítésre, a lakosság felkészítésére, hogy egy veszélyes szituációban hogyan cselekedjen, illetve a gyanús viselkedést jelentse. Ezért a terrorizmus – a szó eredeti jelentéséből kiindulva – a rémületen kívül nem szabadna, hogy komolyabb kihívást jelentsen. A terrorveszély politikai és szakmai interpretációja1 szerint a jogrendszerben megtalálhatók a megfelelő válaszok, az állami szervezetrendszer és az igazságszolgáltatás felkészült és alkalmas arra, hogy a terrorizmus jelenségére (is) adekvát választ adjon. A terrorizmusra a jogrendszernek jelen formájában is választ kell tudnia adni. Azt, hogy az állami szervezetrendszer és végső soron a jogrendszer képes a terrorizmus kezelésére, az egy premissza, amelyet kiindulópontként el kell fogadnunk annak érdekében, hogy a terrorizmus kihívására jogállami választ tudjunk adni. A terrorizmus és az erőszak jelentette anarchia nem lehet a társadalmi stabilitást, fejlődést és biztonságot jelentő demokratikus jogállam alternatívája. A terrorizmus, akár megvalósul, akár sikerül megakadályozni, hatást gyakorol arra az állami szervezetrendszerre és jogrendszerre, amellyel kapcsolatba kerül. Ezek a hatások lehetnek átmenetiek, rövid távon vagy hosszú távon érvényesülők. A közvetlen szakmai kérdések (felderítés, adat- és információgyűjtés, elemző-értékelő munka) mellett, lényeges a terrorizmussal összefüggő ítélkezési gyakorlat2 és akár a terrorizmussal kapcsolatos közbeszédben felmerülő diszkrimináció is.3 Mennyire érvényesül például a média és a társadalom diszkriminációja egy fehér ember által elkövetett több ember halálát okozó cselekmény és egy muszlim által elkövetett azonos cselekmény értékelésekor?4 Előbbi esetében az első kérdések között rendszerint azt találgatják, hogy vajon szenvedett-e mentális zavarban, míg utóbbi esetében rögtön a terrorszervezethez való kötődést vizsgálják.5 A terrorizmus elleni küzdelem politikai, jogi vagy szakmai megfontolásairól már számos tudományos írás született. Jelen doktori értekezés célja, hogy a terrorizmus egyes látens hatásaira irányítsa rá a figyelmet.

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 710 5

A 21. század elejéig kifejezetten befogadónak mondott heterogén társadalmak tradicionális politikai struktúrái átrendeződtek, s ebben a megváltozott biztonságpolitikai környezetben a terrorizmus lett az egyik jelentős viszonyítási pont a politikában. A terrorizmus leküzdése kapcsán hagyományosan a jogállamiság megőrzését tűzik ki az államok zászlajukra. Az elmúlt évtized viszont egyértelműen a biztonságról szólt, a jogállamiság viszonylagos jelleggel merült csak fel és többnyire ex post facto megközelítésben. A közvéleményt rabul ejtő félelem a jogállamiságot féltőket és az alapvető jogokért felszólalókat a politikai spektrum szélére száműzte, miközben a korábban hagyományosan szélsőségesnek tartott politikai agenda egyre vonzóbbá vált a terrorizmus által megérintett társadalmakban.

A szerző doktori értekezése a terrorizmus jogrendszeri hatásait, a terrorizmusra adott jogi válaszokat értékeli és értelmezi. Az értekezés három hipotézissel dolgozik. Az első, hogy a terrorellenes intézkedések látens módon produkálják egy fegyveres konfliktus belső jogrendszeri hatásait. A második, hogy az alkalmazott terrorellenes jogi eszközök közötti fokozatosság eltűnt. A harmadik, hogy a nemzetközi terrorizmus közvetlen fenyegetettség nélkül is (áttétesen) egy spirális védekező pályára állítja a jogrendszert. Az első hipotézist cáfolja, míg a másik két hipotézist igazolja a szerző az értekezésben. A terrorizmus miatt kialakuló félelem és bizonytalanság egyre radikálisabb lépésekre kényszeríti a működő demokráciát, amely katalizátorként hat további negatív folyamatok elindítására. Ezt a negatív spirált tükrözi az értekezés szerkezeti felépítése, amely elsőként a félelem jogrendszeri lecsapódásait, majd a militáns demokráciát, végül a különleges jogrendet értékeli.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sabjanics-a-terrorizmus-hatasai-es-megjelenese-a-demokratikus-jogrendben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave