Sabjanics István

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben


Összegző megállapítások

A kutatás során több aspektusból tettem kísérletet arra, hogy a terrorizmust mint jogi, politikai, szociológiai és kulturális jelenséget, illetve annak hatásait vizsgáljam. A vizsgálat eredményeként megállapítható, hogy a terrorizmus hatásai rendkívül összetettek, valamint párhuzamosan, illetve rövid és hosszú távon egyaránt érvényesülnek. A terrorizmus hatásainak maradéktalan és komplex feltérképezésére ugyanúgy nincs lehetőség, mint egy politikai vagy divatirányzat szociológiai, gazdasági és egyéb hatásainak az összegzett feltérképezésére. A kutatás során ezt valamelyest kompenzálva egy sajátos spirális vizsgálati módszerrel jártam körül az egyébként összetett, jogi, politológiai, rendvédelmi és katonai háttérrel rendelkező hipotéziseket. Az összetett háttér ellenére sikerült mindegyik hipotézis vonatkozásában az állítást igazolni vagy cáfolni. A terrorizmus jelenségét nem sikerült megszüntetni, és ugyan rendkívül meghatározó napjainkban, nem mondhatjuk, hogy egy terrorizmus által meghatározott világban élünk.

A terrorizmus hatásai és megjelenése a demokratikus jogrendben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 710 5

A 21. század elejéig kifejezetten befogadónak mondott heterogén társadalmak tradicionális politikai struktúrái átrendeződtek, s ebben a megváltozott biztonságpolitikai környezetben a terrorizmus lett az egyik jelentős viszonyítási pont a politikában. A terrorizmus leküzdése kapcsán hagyományosan a jogállamiság megőrzését tűzik ki az államok zászlajukra. Az elmúlt évtized viszont egyértelműen a biztonságról szólt, a jogállamiság viszonylagos jelleggel merült csak fel és többnyire ex post facto megközelítésben. A közvéleményt rabul ejtő félelem a jogállamiságot féltőket és az alapvető jogokért felszólalókat a politikai spektrum szélére száműzte, miközben a korábban hagyományosan szélsőségesnek tartott politikai agenda egyre vonzóbbá vált a terrorizmus által megérintett társadalmakban.

A szerző doktori értekezése a terrorizmus jogrendszeri hatásait, a terrorizmusra adott jogi válaszokat értékeli és értelmezi. Az értekezés három hipotézissel dolgozik. Az első, hogy a terrorellenes intézkedések látens módon produkálják egy fegyveres konfliktus belső jogrendszeri hatásait. A második, hogy az alkalmazott terrorellenes jogi eszközök közötti fokozatosság eltűnt. A harmadik, hogy a nemzetközi terrorizmus közvetlen fenyegetettség nélkül is (áttétesen) egy spirális védekező pályára állítja a jogrendszert. Az első hipotézist cáfolja, míg a másik két hipotézist igazolja a szerző az értekezésben. A terrorizmus miatt kialakuló félelem és bizonytalanság egyre radikálisabb lépésekre kényszeríti a működő demokráciát, amely katalizátorként hat további negatív folyamatok elindítására. Ezt a negatív spirált tükrözi az értekezés szerkezeti felépítése, amely elsőként a félelem jogrendszeri lecsapódásait, majd a militáns demokráciát, végül a különleges jogrendet értékeli.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sabjanics-a-terrorizmus-hatasai-es-megjelenese-a-demokratikus-jogrendben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave