Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


Összegzés

A fenti kutatások számos pedagógiai vonatkozásra hívják fel a figyelmet. Elengedhetetlen a szókincs tudatos, tanórai bővítése, az igényes stílus megismertetése és gyakoroltatása, a szóbeli és az írásbeli szövegalkotás fejlesztése, a nyelvi tudatosság kialakítása, valamint a különböző dokumentumtípusok megismertetése. Szükséges minél több nyelvhelyességi gyakorlat elvégeztetése a diákokkal, továbbá a szituációhoz kötött adekvát nyelvhasználat gyakoroltatása is. Röviden: „a kommunikációs készség csak kommunikációval alakítható ki” (V. Raisz, 2002, 410). Ezeket a feladatokat a magyar nyelv és irodalom tanórákhoz szokás kötni, de több iskola külön órakeretet is biztosít (például dráma-, retorika- vagy kommunikációóra néven). A tanulóknak más tantárgyból, más tanórákon is kell esszéjellegű, összefüggő fogalmazást igénylő munkákat készíteniük, így minden pedagógusnak feladatává válik, hogy ennek fejlesztésére is hangsúlyt fektessen. Az iskolai gyakoroltatás mellett a pedagógus mintaadása is igen lényeges (Bóna, 2008). Végül a legfontosabb az, hogy a diákokat ne érje megbélyegzés a nyelvhasználatuk vagy a dolgozatokban tapasztalható nyelvi-stilisztikai hiányosságok miatt, hanem segítsük az igényességet megkövetelő stílus kialakítását és szituációhoz, kontextushoz kötődő használatát. A vizsgálatok ráirányítják a pedagógusok figyelmét az írásbeli szövegalkotás fejlesztésének fontosságára, a diákok számára pedig rávilágítanak a szóbeli és az írásbeli szövegalkotás sajátosságaira.

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave