Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


A földrajzi fogalmak tanítása

A földrajztudományhoz kapcsolódó szövegek a természettudományok (kiemelten a földtudományok), valamint a klasszikus és a modern társadalomtudományok fogalomkészletét is alkalmazzák, sok szakkifejezés, idegen hangzású topográfiai elnevezés található bennük. „A tanulók sokszor azért nem értenek egy-egy szövegrészt, mondatot, mert néhány köznyelvi szónak vagy szakszónak nem tudják a jelentését, vagy tévesen ismerik”, ezért rá kell vezetni őket arra, hogy ne haladjanak tovább a szakszöveg (tankönyvi szöveg) olvasásában, amíg ezeket a kifejezéseket meg nem értették. Munkájuk így ugyanis feleslegessé válik. A szakkifejezések megértéséhez gyakran elég visszalapozni egy korábbi oldalra, ahol megtalálható a fogalom definíciója, de néha szükség lehet az értelmező szótárra vagy az idegen szavak szótárára (Makádi et al., 2013, 9). A földrajzi szövegek az ok-okozati kapcsolatok feltárása miatt sok összetett mondatot tartalmaznak, ami megnehezítheti a megértést. „Ezért a földrajzi szövegek értelmezését és feldolgozását tulajdonképpen a földrajztanárnak kellene megtanítania” (i. m. 10) (l. 2.1.1. és 2.1.4. alfejezet). Ehhez kínál módszertani ajánlást ez a földrajz-szakmódszertani munka például a szakkifejezéseket szöveg alapján magyarázó feleletválasztós kvízzel, idegen szakkifejezések magyar nyelvre fordításával (ami a szótárhasználati kompetenciát is fejlesztheti), szinonimakereső feladatokkal, kislexikon vagy szakszótár készítésével (i. m. 17–19).

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave