Nagy-Varga Zsolt

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Definícióalkotási stratégiák


EREDMÉNYEK

A közoktatás résztvevői, a diákok számára gyakori feladat egy fogalom meghatározása, definíció alkotása, illetve a fogalmak adekvát használata, ami a tantárgyi dolgozatokon és feleleteken kívül az érettségi írásbeli és szóbeli komponensében is nagy szerepet kap (l. 2.1.4. alfejezet). Az érettségi vizsga követelményrendszere nem igényel definiálást, azonban a feladatmegoldáshoz – például egy műelemzéshez vagy egy érvelő szöveg megalkotásához – szükség van a megadott szempont megkülönböztető jegyeinek ismeretére (Major, 2015a, 148). A tanulók számára viszont nehéznek bizonyulhat ez a feladat, ha nincsenek tisztában a definíciónak mint szövegtípusnak a sajátosságaival (l. 2.2.3. alfejezet). Egy definíció többféle módon is megalkotható, és ezekkel a stratégiákkal a diákok is változatosan élnek. Azonban kérdés, mennyire tudatosan választanak stratégiát, melyek a leggyakrabban előforduló stratégiák, és milyen tipológia készíthető a diákok definíciói alapján. A fogalommeghatározás során a diákok különböző válaszstratégiákkal élhetnek. Ahhoz, hogy segítséget kaphassanak a szakkifejezések (tantárgyhoz kötődő fogalmak) definiálásában, a szakszerű definíció elemeinek elsajátításában, látni kell, hogyan határoznak meg hétköznapi fogalmakat.

Kommunikációfejlesztés középiskolás diákok körében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 716 7

Régtől létező emberi igény, hogy a minket körülvevő világ jelenségeit megnevezzük. Ugyanilyen igény, hogy ezeket a jelenségeket körülírjuk, meghatározzuk, valamint az is, hogy tudásunkat, ismereteinket átadjuk. A monográfia definíciók alkotásával foglalkozik több, napjainkban nagyon fontos szempont felől megközelítve a témakört.

Kiindulása a kommunikációs kompetencia tartalma és a definíciónak mint szövegtípusnak az ebben betöltött szerepe. Hangsúlyos a fogalomtanítás eszközeinek, módszertanának az áttekintése, valamint a jó definíció logikában és retorikában betöltött szerepének a bemutatása. A tárgyak, jelenségek, fogalmak megnevezése és meghatározása, a definíciók struktúrájának vizsgálata az emberi gondolkodás, kogníció működésébe enged bepillantást, de az elmélet mellett a gyakorlat, a definícióknak a retorikában való felhasználása is nagy szerepet kap a könyvben. A definícióalkotás vizsgálata számos pedagógiai, szakmódszertani vonatkozással is bír.

A kutatás eredményeit felhasználva a diákok jobb szónokokká, a definíciókat tudatosabban megalkotó személyekké válhatnak, fejleszthető a logikus gondolkodásuk, az egyes tantárgyak esetében a fogalmak szakszerűbb meghatározása és használata is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kommunikaciofejlesztes-kozepiskolas-diakok-koreben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave