Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


Hyperinzulinaemia

A PCOS-ben megfigyelhető hyperinzulinaemia igazoltan serkenti az ovariális androgénprodukciót. Moghetti és munkatársai kutatása kimutatta, hogy az inzulin mind az adrenális androgéntermelést, mind a mellékvesekéreg ACTH iránti szenzitivitását növeli. Az inzulinrezisztencia igazolása nem része a PCOS diagnosztikus kritériumrendszereinek, de a betegek jelentős részében (50–70 százalékukban) kimutatható, ami felveti patológiai szerepét. A PCOS-ben megfigyelhető inzulinrezisztencia szövetspecifikus: míg a zsírszövet és a vázizomzat inzulinrezisztenssé válik, addig bizonyos szervek (ovariumok, mellékvesék, máj) megtartják inzulin iránti érzékenységüket. Ellentétben a nem inzulindependens diabétesz mellitusszal, ahol az inzulinrezisztencia molekuláris mechanizmusai sokfélék lehetnek, a PCOS-ben megfigyelhető inzulinrezisztencia hátterében azonosítottak egy az NIDDM kialakulásától független, intrinsic genetikai zavart. E zavar eredményeképpen az INSR gén (Insulin Receptor) által kódolt inzulinreceptor (IR) és az IRS1 gén (Insulin Receptor Substrate 1) által kódolt IRS-1 (Insulin receptor substrate 1) szignál protein szerin-foszforilálódik, és gátlódik a jelátvitel, inzulinrezisztenciát és következményesen hiperinzulinaemiát okozva. Az inzulinreceptor szerin-foszforilálódását a PCOS-ben szenvedő nők 50 százalékában azonosították, génjének variánsai szintén összefüggést mutattak a PCOS előfordulásával.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave