Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


A korai petefészek-elégtelenség jelentősége és citogenetikai okai

Napjainkban a nők családtervezési szándékai későbbre halasztódnak, és gyakori, hogy csak később teremtődnek meg azok a feltételek, hogy a nő gyermeket vállalhasson. Szerencsére az esetek többségében ilyenkor is vállalható terhesség – a fokozottabb genetikai kockázat figyelembevételével. Azonban a későbbi gyermekvállalás lehetetlenné válhat, ha a petefészek korai kimerülésével szembesülünk. Ilyenkor a nő petefészke idejekorán kimerül, és már sem spontán, sem asszisztált reprodukciós eljárással nem képes teherbe esni. Régebben az efféle panaszok nem minden esetben jelentettek gondot, hiszen a terhességeket korábban vállalták, ezért gyakran csak a sikeres terhességek és szülések után következett be a petefészek működésének leállása. Ilyen esetekben a petefészek kimerülése csak mint korábban észlelt vérzéskimaradás, menopauza jelentkezett. Hazánkban és a nyugat-európai államokban is gondot jelent a népesség fogyása, a korfa elöregedése. Csökken a gyermekvállalás, a szülési/születési statisztikák romló eredményekről számolnak be. Ezért minden olyan eljárás, amely segítheti a reprodukciós ráta növekedését, fontos népegészségügyi kérdésként kezelendő. Különösen fontos lenne már a petefészek leállása előtt kimutatni ezt a veszélyeztető tényezőt azokban az esetekben, amikor a petefészek korai kimerülése várható. A korábbi diagnosztikai eljárások csak a petefészek leállásának tényét tudták igazolni. Ilyen esetekben terhesség már nem volt vállalható, csak esetleges petesejt-donációval. A petefészek korai kimerülésének előrejelzésével azonban a nő és a gondozását végző egészségügyi személyzet már idejében felkészülhet, és amennyiben indokolt, egyéb beavatkozásokkal segíthető elő a kívánt terhesség létrejöttét, mielőtt a petefészek-működés leállna.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave