Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


Galactosaemia

A galactosaemia az anyagcsere veleszületett hibája, amely a galaktokináz, galaktóz-1-foszfát-uridil-transzferáz vagy UDP-galaktóz-4’-epimeráz enzim valamelyikének károsodása miatt alakul ki. A klasszikus galactosaemia, a betegség leggyakoribb, klinikailag súlyos formája a GALT gén (Galactose-1-Phosphate Uridylyltransferase) károsodásából ered. Az érintett újszülöttek kezdetben tünetmentesek, de a galaktózt tartalmazó tejnek való kitettség után hányás, hasmenés, sárgaság, a növekedés elmaradása, hepatomegalia léphet fel. Galaktózmentes étrenddel megakadályozhatók az akut tünetek, azonban a hosszú távú szövődmények így is megjelennek. A betegek közel felében jelentkeznek kognitív és/vagy viselkedési zavarok, beszédi nehézségek, számos betegben osteopenia, bizonyos betegeknél ataxia vagy tremor, valamint a nők körében 80 százalékban korai petfészek-elégtelenség (POI) alakul ki. Állatkísérletekben kimutatták, hogy már újszülöttkorban csökkent az oocyta-szám. A GALT gén már perinatális időszakban befolyásolhatja a petefészkeket. Galactosaemiás lányoknál már kétéves kor előtt alacsony AMH-szint mérhető, a magas FSH-szint már tíz hónapos korban kimutatható.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave