Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


MTHFR gén (Methylenetetrahydrofolate Reductase)

A metilén tetrahidrofolát reduktázt kódoló MTHFR gén (Methylenetetrahydrofolate Reductase) gyakori polimorfizmusainak szerepe lehet a magzati életképességben. E polimorfizmusok közül legnagyobb hatása a c.677C>T-nek van, amelynek eredményeképp egy alanin aminosav valinra cserélődik (p.Ala222Val). Hazánkban saját eredményeink alapján a c.677C>T mutáció homozigóta előfordulása 12 százalékra tehető. Funkcionális hatása az enzim termolabilitásában és csökkent funkcionális aktivitásában nyilvánul meg, ami a homocisztein–metionin átalakulását csökkenti. Az ún. hyperhomocysteinaemia érinti az endotheliális sejtfunkciót, és elősegíti a thrombusképződést. A plazma-homociszteinszint meghatározása és az MTHFR genotipizálás (leginkább a c.677C>T mutáció meghatározása) egymást kiegészítő vizsgálatok, mert az MTHFR polimorfizmus heterozigota és különösen homozigóta formája által okozott enyhe hyperhomociszteinaemia esetén folsav- és B6-, B12-vitamin szupplementáció ajánlott, hiszen a megfelelő folsavszint semlegesíti a mutáció potenciális káros hatását. Az összefüggés így az MTHFR polimorfizmus – emelkedett homociszteinszint – fenotípusos hatás (elsősorban artériás, kevésbé vénás thrombosis, illetve habituális vetélés) két szomszédos komponense között egyértelműen igazolt, de a két végpont között nem. Ennek oka pontosan a homociszteinszint externális befolyásolásának lehetősége és ezáltal a káros hatások kivédése.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave