Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


A Turner syndroma klinikai jellemzői

A syndromára súlyosabb esetben már az intrauterin korszakban felhívhatja a figyelmet a vastagabb nyaki redő (hygroma colli) és a generalizált lymphoedema. A Turner syndromás (TS) újszülöttnél feltűnő lehet a kéz- és lábfejödéma, lenőtt hajvonal, mélyebben ülő fülek. A növekedésbeli elmaradás a fetális kortól a felnőttkorig eltart, a növekedés ritmusa is megváltozik: a serdülőkorra jellemző kiugrás elmarad, a növekedés befejezése elhúzódik. A felnőtt Turner syndromások átlagmagasságának standard deviációja –2,5~–3,5 az egészséges nők átlagmagasságához képest. A kórkép legszembetűnőbb tünetei az alacsony növésen kívül a következők: pajzs alakú mellkas, távolabb ülő mellbimbók, rövidebb 4. metacarpusok. Gyakoriak a veleszületett szívhibák és vesefejlődési rendellenességek. A petefészek nem fejlődik ki, kötőszövetes csíkgonád helyettesíti. Következésképpen kezelés nélkül elmarad a nőies másodlagos nemi jellegek kialakulása: a mellek nem fejlődnek ki, a méh infantilis méretű marad, menstruáció nem jelentkezik. A Turner syndromás betegek meddőek, de mozaikosság esetében vagy X-deléciós esetekben termékenyek lehetnek. Intelligenciahányadosaik rendszerint a normális határok között mozognak, de gyakoribbak a tanulási nehézségek, különösen a nonverbális területeken: vizuális-térbeli érzékelésük, matematikai készségeik gyengébbek. Nehézségeik lehetnek a szociális kapcsolatok építésében, a viselkedésben, ezért gyakrabban igényelnek pszichológiai segítséget. A Turner syndroma jellegzetes tüneteit a 11. táblázatban foglaltuk össze.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave