Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


A 45,X/46,XY kariotípus malignitási rizikója

Az Y kromoszóma szerkezeti elváltozásának, illetve az ezzel összefüggő nemi kromoszóma mozaicizmusnak klinikai szempontból másik vetülete, hogy az így kialakuló dysgenetikus gonádok malignus elváltozásának rizikója 20–25 százalék, ami az átlagosnál jóval magasabb. A gonadoblastoma veszélye az olyan női fenotípusú, mozaikos kariotípusú betegeknél a legnagyobb (30 százalék), akiknél a csíkgonádban és/vagy az ovariumban az Y kromoszóma vagy annak valamilyen töredéke megtartott. A Turner syndromával diagnosztizált betegek 8–12 százalékában azonosítanak Y kromoszómát hordozó sejtvonalat, és nagy részükben az Y kromoszóma szerkezeti rendellenessége, mitotikus instabilitása okolható a syndroma kialakulásáért. A legerősebb onkogén hatással a TSPY gén (Testis Specific Protein Y) által kódolt testis specifikus Y fehérje bír, amely az Y kromoszóma rövid karjának MSY régiójában, 35 kópiában található meg. Korábban általában a radikális megoldást, a gonadectomiát választották a malignus transzformáció megelőzésére. Napjainkban a nemi kromoszóma mozaicismussal járó aszimmetrikus gonádokból megtartják azt, amelyik homogén szövetű, jól differenciált – női fenotípus esetén az ovariumot, férfi fenotípus esetén az Y dominanciájú scrotális herét. A pontosabb rizikóbecslés a gonadoblastomáért felelős TSPY gén kimutatási lehetőségén és a modern ultrahangkészülékek használatán alapszik. Az esetleges malignitás időbeni felismeréséhez elengedhetetlen a beteg szoros nyomon követése.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave