Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


3β-hidroxiszteroid dehidrogenáz defektus

A 21-hidroxiláz enzimdefektushoz hasonló kórkép, amelyben a glükokortikoid- és mineralokortikoid-szintézis elégtelensége igazolható. Az enzim nemcsak a mellékvesekéregben, a gonádokban és a placentában, hanem a májban és számos perifériás szövetben is expresszálódik. Az enzimaktivitás eltérő lehet a különböző szövetekben, ami a klinikai tünetek minőségében és súlyosságában is eltéréseket okozhat. A bioszintézisblokk azonban a 21-hidroxiláz enzim előtti lépés, így laboratóriumi markere a magas szérum dehidroepiandroszteron-szint, valamint a megnövekedett szérum 17-hidroxipregnenolon/17-hidroxiprogeszteron-hányados. Kialakulásáért a 3β-hidroxiszteroid dehidrogenáz enzimet (3β-HSD) kódoló HSD3B2 gén (Hydroxy-Delta-5-Steroid Dehydrogenase, 3 Beta- and Steroid Delta-Isomerase 2) mutációi felelősek. Az enzimaktivitás csökkenése miatt a Δ5-szteroidok fokozott, a Δ4-szteroidok csökkent mennyiségben képződnek, ami fiúkban elégtelen, leányokban pedig túlzott androgén hatást eredményez. A kórképre jellemző az átmeneti nemi szervek megjelenése, ami a genetikailag fiúkban hypospadiasist eredményez. A genetikailag lányokban clitorismegnagyobbodás figyelhető meg. Sóvesztés mindkét nemben szintén kialakulhat, de prevalenciájáról nem áll rendelkezésre elég adat. Kezelésében – hasonlóan a 21-hidroxiláz defektushoz – glükokortikoid és mineralokortikoid hormonpótlás, valamint a serdülés megindításához a nemi hormonok pótlása javasolt.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave