Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


Koleszterinszintézis defektusa – Smith–Lemli–Opitz syndroma (SLOS)

A SmithLemliOpitz syndroma (SLOS) oka a DHCR7 gén (7-Dehydrocholesterol Reductase) mutációja. Az érintett gyermekeknél alacsony plazma koleszterinszintet és emelkedett plazma 7-dehidro-koleszterinszintet mutattak ki. Tipikus arcvonások jellemzik: rövid orr előreálló orrnyílásokkal, blepharoptosis, microcephalia, fotoszenzitivitás, mentális retardáció, 2–3. lábujjak syndactiliája, hypotonia és bizonytalan genitáliák (nehezen eldönthető nemi jelleg születéskor). A külső nemi szervek kétértelműsége gyakori (71 százalék), a fenotípus változatos: a hypospadiasistól a női külső nemi szervekig terjed (normál 46,XY kariotípus és SRY szekvencia ellenére). Származékos Müller-csövek is jelen lehetnek. A betegeknél leírt hyponatraemia, hyperkalaemia és csökkent aldoszteron:renin arány azt sugallja, hogy a mellékvesehormonok, szteroidok termeléséhez szükséges szubsztrátok hiánya okozza a mellékvese-elégtelenséget és a bizonytalan genitáliákat. Figyelembe véve a SLOS lehetőségét (körülbelül egy eset jut 20 000–60 000 szülésre), a 46,XY DSD betegeknél javasolt a koleszterinszint ellenőrzése.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave