Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Példa az együttnevelésre, inkluzív nevelés-oktatásra

A tanulók együttnevelésére, illetve a méltányos oktatás megteremtésére jó példa a közel kétszáz iskolát befogadó, a tanulói státuszkezelést előtérbe helyező Komplex Instrukciós Program (KIP), amely metódus lehetővé teszi a tanárok számára a magas szintű csoportmunka szervezését a tudásban heterogén tanulócsoportokban. Célja, hogy minden tanuló számára biztosítsa a tudáshoz való hozzáférést. A Complex Instructiont (CI) Rachel Lotan & Elizabeth Cohen (Stanford Egyetem) alkotta meg. A stanfordi minta hatására a magyar Komplex Instrukciós Programot a hejőkeresztúri iskolában fejlesztették ki (K. Nagy, 2007, 2012, 2015), amellyel kezdetekben a hátrányos helyzetű, elsősorban a nyelvi kifejezőkészség tekintetében gyenge, roma tanulók sikeres felzárkóztatását célozták meg, de ma már bizonyított, hogy a program minden iskolában sikerrel alkalmazható, legyen az egyetemhez tartozó gyakorlóiskola vagy teljes létszámban roma tanulókat oktató intézmény. A KIP hivatalos honlapja a www.komplexinstrukcio.hu, amelyen keresztül jelentkezni lehet a hálózatba való bekapcsolódásba. A KIP része továbbá a Komplex Alapprogramnak (lásd lent), ahol több mint ezer iskola sajátította el a KIP ismereteit a Differenciált Fejlesztés Heterogén Tanulócsoportokban (DFHT) kurzuson keresztül.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave