Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A tantárgy-pedagógia szerepe

Mind a laikus, mind a szakmai diskurzusokban megjelenik az a felvetés, hogy nem elég, ha valaki jó ismerője a tudományterületének (tantárgyának), de azt is tudnia kell, hogyan, milyen módszerekkel, stratégiákkal érdemes tanítani azt. Ezt a területet, amely mintegy hidat képez a szaktárgyi tudás (mit tanítunk) és a pedagógia (hogyan tanítjuk) között, szakmódszertannak vagy tantárgy-pedagógiának nevezzük. Ennek jelenőségére Shulman (1986) mutatott rá, Grossman pedig (1990) négy területét különböztette meg: a tárgy tanításának céljára, funkciójára, a személyiségfejlesztésben betöltött szerepére vonatkozó ismeretek; a tantervi ismeret, amely felöleli az adott tárgy és más tárgyak kapcsolatának az ismeretét; az adott tárgyra alkalmazott oktatási stratégiáknak, módszereknek, a jól bevált példáknak, analógiáknak az ismerete; a tanulók adott tárggyal kapcsolatos fogalmainak, tudásának, értelmezésének, prekoncepcióinak, jellemző alternatív, illetve tévhiteinek, megértési nehézségeinek az ismerete.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave