Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Állítson össze egy 10–15 elemből álló tulajdonságlistát egy osztály tanulóival (vagy hallgatótársaival), majd rangsoroltassa a tulajdonságokat aszerint, hogy mennyire lényegesek a jó tanár jellemzésében. Elemezze, értelmezze az eredményt!
  2. Kérje meg hallgatótársait vagy diákjait, hogy egészítsék ki a következő hasonlatot: „A tanár olyan mint…. mert…” Mivel azonosítják a válaszadók a tanárokat és hogyan indokolják? Milyen kategóriákba rendezhetők a válaszok és milyen tanárképekről árulkodnak?
  3. Elemezzen egy tanítási órát az ott meghozott döntések szempontjából! A döntések okait próbálja indokoltatni az órát tartó pedagógussal. (Ha mód van rá, készítsen hang- vagy videófelvételt, és azt elemezzék közösen.) Tárja fel a kapcsolatot a gondolkodás és a cselekvés között!
  4. Hasonlítsa össze a különböző országok pedagógus pályamodelljeit! Milyen közös pontokra és milyen különbségekre tud rámutatni? (Javasolt forrás: Falus, 2011.)
  5. Gondolja át saját szakmaiságát egy szabadon választott reflektív technika vagy módszer alkalmazásával! (Javasolt források: Szivák, 2014; Füzi, 2016.)
  6. Elemezzen és értelmezzen egy közelmúltban történt pedagógiai helyzetet a problémamegoldó folyamat lépéseit segítő kérdések által! (Forrás: Orgoványi-Gajdos, 2020.)
     
Problémafelvetés: Mi zavar a helyzetben? Miért zavar a helyzet? Kinek a problémája? Mikor lennék elégedet a helyzettel?
Információgyűjtés: Milyen konkrét információim vannak a helyzetről? Kik az érintettek? Hogyan azonosíthatók az érintetek félelmei és szükségletei? Mit nem tudok? Honnan tudom a hiányzó információkat összegyűjteni? Milyen tényezők játszhattak szerepet a probléma kialakulásában?
Megoldási lehetőségek gyűjtése: Milyen, más területen hatékony módszerek, eszközök alkalmazhatók a helyzetben? Hogyan oldaná meg egy külső szemlélő a helyzetet? Mi történik, ha más oldalról, irányból tekintünk a problémára? Mi lenne, ha a helyzet valamely eleme hiányozna? Mi az ellenkezője a megoldandó problémának? Hogyan lehet a helyzetben rejlő hátrányokat a helyzet előnyévé fordítani?
Döntéshozás: Melyek a lehetséges megoldás előnyei és hátrányai? Melyek a lehetséges megoldások jövőbeli kimenetelei?
Megvalósítás: Mit, mi célból, mikor, kivel, hogyan fogok megvalósítani?
Értékelés: Mire akartam különös figyelmet fordítani? Mit csináltam? Mi az, ami működött? Mi az, ami nem? Mi lehet ezen jelenségek mögött?

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave