Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Feladatok

  1. Válasszon ki az oktatási irányzatok közül egy kutatásra érdemes témát! Gondolja át, hogy milyen kulcsszavak segítségével lehetne e téma feldolgozásához szakirodalmat gyűjteni! Keressen és ajánljon a témához néhány adekvát szakirodalmat!
  2. Térképezze fel a magyarországi nyomtatott és online megjelenő, oktatáselmélettel foglalkozó folyóiratokat, s közülük egyről készítsen rövid ismertető ajánlást!
  3. Vizsgálja meg saját tanulási motivációit a következő kérdésfeltevés mentén: miért tanulok jól vagy rosszul?
  4. Tervezze meg a didaktikai elméletek közül az egyik megvitatását! Írásban rögzítse a vitatott pontokat az alábbiak szerint: tézisvita – egy-egy gondolkodó nézeteinek tézisszerű rövid összegzése, a vitatható pontok kigyűjtése.
  5. Az iskola és történelmi emlékezet témakörében keressen néhány visszaemlékező forrást az irodalmi művekben!
  6. Milyen kapcsolat-összefüggést lát a tanulókra, tanárokra, közösségre ható tényezők között? Melyik tanulókra ható tényezőt tartja dominánsnak és miért?
  7. Tallózzon az irodalomjegyzékben, s egy érdeklődésének megfelelő tanulmányról készítsen egy rövid recenziót!
  8. Álmodjon meg egy saját oktatási koncepciót és írja le!
 
Elvárt produktum: önálló kreatív gondolatokat tartalmazó szakszerű munka, amely formáját tekintve lehet: ppt, portfólió, eredeti forráselemző dolgozat, esszé, recenzió, táblázat, konkrét tárgy elkészítése (Réthy, 2016).

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave