Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A normativitás és az indoktrináció kérdése

Sokan vannak (pedagógusok, más pedagógiai szakemberek között is), akik számára teljesen természetes, sőt, nem is megkérdőjelezhető eljárás az, hogy a tantervek alternatív tudástartalmak jelenléte esetén is előírják valamely kitüntetett változatok elfogadását (például követelménnyé teszik a darwini evolúcióelmélet elfogadását és minden alternatív elképzelés elutasítását), illetve előírják az azonosulást bizonyos értékekkel normákkal. E tankönyv III. fejezetében is felvetettük ezt a kérdést, ott a fogalmi váltásokkal összefüggésben. Tisztáztuk, hogy eleve kétséges, hogy a fogalmi váltási folyamat egyértelműen elvezet az azonosuláshoz, néha ez még kifejezetten indokolatlan is lenne, ott a fizika tantárgyban a newtoni mechanikai ismeretek abszolút igazságokként való elfogadását hoztuk fel példának, illusztrálandó, hogy egy elköteleződés, valamely ismeretnek az abszolút igazságába vetett hit a későbbiekben újabb felfedezések megismerését akadályozhatja. Kétségtelen, hogy az ember érték- és normarendszerének elemei mellett erősebb elköteleződések alakulhatnak ki, a tanuló, a szocializáció folyamatain átmenő ember kiépít, megkonstruál magában egy érték- és normavilágot, azonban ez is tekinthető nem abszolútnak, valódi választás eredményének és konstruáltnak.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave