Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A tantervek részletezettségének alakulása Magyarországon a 20. század második felében és a 21. század elején

Magyarországon a második világháborút követően, egészen a rendszerváltásig erősen centralizált tantervi irányítás volt érvényben: minden iskolatípusban az oktatás tartalmát egyetlen központi tanterv határozta meg. A rendszerváltás után, az új közoktatási törvény elfogadását (1993) és az első Nemzeti alaptanterv (NAT) megalkotását (1995) követően jött létre, s az iskolai gyakorlatban az 1998/1999-es tanévtől kezdődően érvényesült egy decentralizált tartalmi szabályozás, amelyben két szinten történt az oktatás tartalmának meghatározása: központi szint (NAT), intézményi szint (helyi tantervek). Ez az átalakulás alapvető jelentőségű volt a hazai tantervi szabályozás 1945 óta lezajlott folyamatai során, jelentősen oldotta e szabályozás korábbi merevségét, erősen centralizált voltát (Vágó, 2003). Ez a változás egyben azt is jelentette, hogy a korábbi évtizedek egészen részletes központi szabályozását felváltotta egy, a szándékokat tekintve magtantervvel történő szabályozás. A magtanterv, vagyis a NAT pedig részletezettségében messze elmaradt a korábban érvényes központi tantervektől. Vagyis az intézmények a 90-es évek közepén a tartalmi szabályozás valóban fontos pontjaivá váltak: a helyi igényeknek, az iskolát jellemző pedagógiai kultúrának megfelelően, önállóan alakíthatták ki saját helyi tantervüket.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave