Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Mely társadalmi csoportok érintettek, és melyek nem?

Mit jelentenek a „hátrányos helyzet” és az „esélyegyenlőtlenség” kifejezések? A Föld minden országának társadalma egyenlőtlenségektől szabdalt társadalom. Az emberek egy része ilyen sajátosságokkal rendelkezik, mások pedig másfélékkel. Az egyik ember nincstelen, önmaga és családja életben maradásáért küzd nap mint nap, a másik ember óriási vagyonnal és tetemes évi jövedelemmel rendelkezik. Az egyik családban a művelődésnek nagy hagyományai vannak, szinte egy könyvtár található a lakásukban, rendszeres a színházba, kiállításokra járás, a másik családban mindez teljesen hiányzik. Az egyenlőtlenségek, a bennük megnyilvánuló hasonlóságok és különbségek csoportok képzésére adnak lehetőséget. Nagyon sok sajátosság van, amelyek esetében az azokkal való rendelkezés nem vagy elhanyagolhatóan kis mértékben befolyásolja az életben való boldogulást, a sajátossággal rendelkezők hozzáférését a javakhoz, a szolgáltatásokhoz, a tudáshoz. Ilyen például a hajszín. Egyenlőtlenség van, csoportokat elég jól meg tudunk határozni, azonban senki nem állíthatja, hogy mondjuk a szőkék a társadalom által teremtett feltételek között hátrányba kerülnének a fekete hajúakkal szemben. Vannak viszont olyan sajátosságok, amelyek már akár jelentős mértékben befolyásolják az egyének, a csoportok érvényesülését, boldogulását, anyagi és szimbolikus javakhoz való hozzáférésüket. Ilyen például a szegénység, de ilyen az, ha valaki kerekesszékbe kényszerül, gyengénlátó, siket stb., vagy ha olyan országban él, ahol az ő anyanyelve nem azonos a többség anyanyelvével, vagy ha olyan etnikai csoporthoz tartozik, amely kisebbségben van, és a csoport társadalmi diszkriminációnak (hátrányos megkülönböztetésnek) van kitéve. Még számtalan a nemmel, szexuális orientáltsággal, vallással stb. összefüggő sajátosság okozhat, de nem szükségképpen okoz hátrányokat. E sajátosságok szinte mindegyike az egyén által nem vagy csak kevéssé, illetve jelentős önfeladás árán változtatható meg. Egy szegény családba született gyermek nem tudja megváltoztatni szülei anyagi helyzetét. Egy lány tanuló rendkívüli nehézségeket leküzdve tudja csak megváltoztatni a nemét. Bármit is állítanak a homofób emberek, a homoszexualitásról nem lehet „leszokni”. Egy cigány tanuló nem válhat nem cigánnyá. Az autista gyermek – bár állapota némileg változtatható – nem tud kilépni az helyzetéből stb.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave