Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A pedagógusok által alkalmazott módszerek a kutatások tükrében

Fejezetünk nem lenne teljes, ha nem szólnánk röviden azokról a kutatásokról, amelyek a pedagógusok által leggyakrabban alkalmazott, előnyben részesített módszerek feltárására törekedtek az eltelt harminc évben. Kiindulópontként említenénk egy 1989-es kutatást (Falus et al., 1989), amely több háttérváltozó mentén (tanított évek száma, nem, képzettség, iskolatípus, beosztás, tanított tantárgyak) vizsgálta a pedagógusok által leggyakrabban alkalmazott módszereket. A kutatók akkor megállapították, hogy a pedagógusok eltérő tanítási stratégiáira bizonyos módszer-kombinációk jellemzőek. A magyarázat, megbeszélés és bemutatás általában együttjár, egy blokkot képez. A tanítási tapasztalttal bizonyos tanítási stratégiák kialakulnak és megrögzülnek a pedagógusok munkájában, míg a kezdő pedagógusoknál a módszerek együttes előfordulása többnyire esteleges. A vizsgálat idején az iskolai gyakorlatban a megbeszélés és magyarázat dominált. A végzettség és a tapasztalat módosítja az egyes módszerek alkalmazásának gyakoriságát, de a sorrendjüket nem. Az iskolatípus és a tanított tárgyak már a módszerek gyakorisági sorrendjét is megváltoztatják (Falus et al., 1989, p. 58–59).

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave