Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A tanulási környezet fejlesztésének módszertana

A tanulási környezet fejlesztésében és vizsgálatában az utóbbi évtizedekben meghatározóvá vált a kutatásalapú fejlesztés (research-based design) megközelítése. Ez a megközelítés a fejlesztéseket, oktatási beavatkozásokat (például iskolaépületek átépítése, programok, tartalmak, tananyagok, taneszközök fejlesztése stb.) már a fejlesztési folyamat közben rendszeres, ismétlődő, az érintettekre épülő vizsgálatokkal támogatja, ezek eredményei alapján a folyamat közben módosítja, finomítja az adott fejlesztés eredményeit (van den Akker et al., 2006). A hagyományos, csak a végeredmény vizsgálatára fókuszáló megközelítés és a tervezés folyamatát vizsgálatokkal támogató megközelítés közti különbséget a 8. ábra foglalja össze (Könings et al., 2014 alapján).

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave