Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Konzervatív szemlélet

A konzervatív szemlélet, amely a polgári átalakulás folyamatai előtt uralta a társadalmi csoportok iskoláztatásban való részvételéről a gondolkodást, erősen kötődik az emberek születéskor meglévő jogainak azonosságát tagadó társadalomszemlélethez. E felfogás szerint a születéskor adott társadalmi helyzet, az előjogok determinálják, hogy ki milyen oktatásban részesülhet, és meddig juthat el a különböző ranglétrákon. E gondolkodásmódban az iskolázottság társadalmi hierarchikus viszonyok általi meghatározottsága természetes, eleve elrendeltetett, megváltoztatása maximum akkor indokolt csak, ha egy alacsony sorból származó gyermek, fiatal különlegesen kiemelkedőnek bizonyul valamely területen. A konzervatív szemlélet érvényesülése esetén az iskolának nincs feladata a társadalmi hátrányokkal küzdők vagy más szempontból hátrányba kerülő tanulók helyzetének megváltoztatásával kapcsolatban, ilyen változtatásra nincs is szükség. Még csak a mindenki számára azonos feltételek biztosítása sem szükséges az iskolázás során, így nem szükséges a tömegoktatás kiépítése sem.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave