Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


„Az értékelés sok időt vesz el a napomból.”

Mindenképp. Ez azonban nem lehet oka annak, hogy az értékelés csak a szummatív, lezáró értékelésre szűküljön. Az időbeli terheltség oka részben abban keresendő, hogy a pedagógusok saját kézben tartják az értékelés minden elemét. Abban az esetben, ha az értékelésnél a kritériumoknak való megfelelés ellenőrzésére és minősítésre szűkül az értékelés formája és funkciója, akkor nem is lehet másképp. Az önértékelés, társértékelés beemelése nem csupán megsokszorozza az értékelési alkalmak számát, ami önmagában sem elhanyagolható előny, de azok a tanulók, akik rendszeresen beszélgetnek, értelmezik az értékelési szempontok tartalmát és alkalmazását, nem csupán társaikat tudják egyre hatékonyabban értékelni, de sokkal több következtetést képesek levonni saját tanulási folyamatukra nézve (vö. önszabályozott tanulás). Végeredményben a diákok megismerik saját tanulásuk jellegzetességeit, képesek lesznek beszélni tanulási sikereikről és nehézségeikről, ezért a megtanultakat más szituációkban is könnyebben tudják alkalmazni.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave