Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A kutatótanári attitűd és a leggyakoribb adatgyűjtési és adatfeldolgozási lehetőségek

Egy finn kutatásban (Puustinen et al., 2018) közel ezer, mesterképzésben tanuló pedagógusjelöltet kérdeztek meg a kutatásalapú pedagógusképzés különböző aspektusairól. Az eredmények rámutattak, hogy sokak számára nem világos, mi a kapcsolat a pedagógus napi munkája és a kutatásalapú képzési célok között. A hallgatók mintegy ötöde azonban úgy érezte, nemcsak fontos a kutatásalapú megközelítésmód, hanem annak még hangsúlyosabban kellene megjelennie, hogy jól felkészüljenek a hivatásukra. A finn kutatók által leírt, egymástól markánsan különböző véleményt képviselő öt hallgatócsoport többsége érdekében feltétlenül szükséges a kutatásmódszertani tudnivalókat a gyakorlati, hivatásbeli kihívásokhoz kötni. A következőkben egy török kutatás példáján (Tosun, 2014) összefoglaljuk, hogy egy pedagógusjelölteknek szóló, kutatásmódszertani jellegű kurzusnak milyen jellemző tartalmi elemei lehetnek, és ezeket az elemeket hogyan ítélték meg a kurzus résztvevői. A leghasznosabbnak ítélt kurzuselemek sorrendje így alakult: cikkírás, cikkelemzés, a szakirodalom áttekintése, cikkek összehasonlítása, adatelemzés, adatgyűjtés. A kevésbé hasznos kurzuselemekre csak egy-két szavazat érkezett. Ebben a kutatásban tehát a szakirodalom-feldolgozás különféle módszerei mellett az adatgyűjtés és adatfeldolgozás hasznossága is világossá vált a leendő pedagógusok számára. Így a gyakorló pedagógusok által is nagy eséllyel felhasználható módszerek tömör áttekintésére vállalkozunk a következőkben.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave