Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A konstruktivista tanulásfelfogás és az iskolai esélyegyenlőtlenség összefüggése

Ha a tanulási folyamatokról a konstruktivista elmélet szerint gondolkodunk (lásd: III. fejezet), akkor természetessé válik az adaptív pedagógia sok mondanivalója. A különböző társadalmi körülmények között felnövekvő gyerekek másfajta előzetes tudással kezdik meg az iskolát. A konstruktivista szemlélet szerint ez különbözővé teszi azt a kívánatos tanulási folyamatot, amelyen a tanulóknak keresztül kell menniük, még akkor is, ha egyébként sok tekintetben (például a fejlesztési feladatokat illetően) azonos célokat fogalmazunk is meg számukra (még inkább velük együtt). Minden gyermek az iskolakezdésre már sajátos, csak rá jellemző tudásrendszert konstruált magában, természetes, hogy ha csak egyfajta rendszerhez vagy a lehetséges tudásrendszerek egy szűk halmazához igazodik a tanulás-tanítás folyamata, akkor lesznek, akik előnybe kerülnek, és lesznek olyan tanulók, akik már nagyon korán „elkezdik összegyűjteni tanulási hátrányaikat”.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave