Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Az iskolai szelekció szerepe a gyermekek, a fiatalok szocializációjában

Mint láttuk, ha elfogadjuk az esélyegyenlőtlenségek adaptív pedagógiai elméletét, akkor magát a szelekciót nem vádolhatjuk az iskolai esélyegyenlőtlenségek növelésével, a hátrányos helyzetű tanulók lemaradásának okozásával. De akkor miért tekintik oly sokan (a tankönyv e fejezetének szerzője is) az iskolai szelekciós folyamatokat rendkívül károsaknak? Ennek magyarázata az eltérő társadalmi csoportokhoz tartozók elkülönítésében rejlik. A szelekció folyamatai csökkentik a különböző társadalmi csoportokhoz tartozó, a kisebb-nagyobb mértékben eltérő kulturális sajátosságokkal rendelkező tanulók találkozásának lehetőségét. Nagyobb szelekció esetén – hiszen láttuk, mindig társadalmi csoportok elkülönítéséről van szó – kisebb az esélye annak, hogy a különböző háttérrel rendelkező gyerekek megtanuljanak egymással kommunikálni, együttműködni, megtanulják egymás nyelvét, elfogadják egymás szokásait, attitűdjeit. Az egymástól való elkülönítésből következik, hogy a gyerekek, a fiatalok kevéssé ismernek meg a sajátjukétól eltérő élethelyzeteket, megközelítéseket, gondolkodásmódokat, vagyis létrejön az előítéletes gondolkodás kialakulásának egyik lényeges előfeltétele, a magamétól eltérő csoportokhoz tartozók nem ismerete. Ezt a jelenséget már a tanulási esélyegyenlőtlenségek létrejöttének elemzése során is bemutattuk. A látens diszkrikináció, valamint az iskolai szelekció ugyanazt a problémát erősítik fel, ugyanaz az eredményük: a társadalom integráltságának nem megfelelő szintje, a megértés hiánya a más társadalmi csoportokkal kapcsolatban, az előítéletesség, a súlyosabb esetekben a rasszizmus kialakulása.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave