Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Szociális konstruktivizmus, konstrukcionizmus

A konstruktivista pedagógia jelentősebb térhódításának kezdetétől, vagyis a 20. század 60-as és 70-es éveitől kezdődően szokás „párhuzamos konstruktivizmusokról” beszélni. Van moderált konstruktivizmus (már említettük), amely megtartja az objektivista megismerésfelfogást, és pusztán a tudáskonstrukció folyamatára építi fel önmagát. Van radikális konstruktivizmus, amely viszont éppen a radikális elképzeléseket beépítve a rendszerbe formálja meg az egyén tanulásának leginkább talán pszichológiainak mondható elméletét. Van szociális konstruktivizmus vagy másik nevén szociális konstrukcionizmus, amely egyáltalán nem az egyén tanulási folyamatait, hanem a közösség, a csoport tanulását helyezi a középpontba, az eszmék, ideák, elképzelések társas, társadalmi konstrukciójáról beszél, a tanulás szociális környezetben zajló folyamatairól. A radikális konstruktivizmus atyja a pedagógiát tekintve Jean Piaget, kiemelkedő elméletalkotói Ernst von Glasersfeld, Humberto Maturana, Heinz von Foerster. A szociális konstruktivizmus esetén a kiinduló gondolatokat a későbbi követők szerint Lev Szemjonovics Vigotszkij fogalmazta meg, fontos kutatói Kenneth Gergen, Peter Berger és Thomas Luckmann (két utóbbi tudós közös munkája [1998] a társadalmi valóság konstrukciójáról a szociológia egyik alapművévé vált). Hogy a szociális konstruktivizmus milyen viszonyban van elsősorban a radikális konstruktivizmussal, az egy érdekes kérdés, a szakirodalomban sokféle válasz létezik rá. Némileg a teljességre törekedve megjegyezzük, hogy önálló tanuláselméletként említik sokszor a konnektivizmust (Siemens, 2005), amelynek fő tartalma az itt nem tárgyalt hálózati tanulás, de amely ismeretelméleti alapjait, tanulással kapcsolatban megfogalmazott állításait tekintve valójában a radikális konstruktivizmus hálózati tanulás irányában történő kiterjesztésének tekinthető. Továbbá a konstrukcionizmus önmagában, a „szociális” jelző nélkül gyakran a Seymourt Papert és munkatársai által kialakított irányzatot jelöli, amely szintén a radikális konstruktivizmus alapjaira épül, de kiemelkedő szerepet biztosít a tanulók konkrét konstrukciós tevékenységének, tárgyi és szellemi alkotásainak.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave