Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


Mi az önszabályozott tanulás?

Az önszabályozott tanulás nem más, mint önálló tanulás, vagyis egyszerűen: amikor a tanuló egyedül tanul. Ezt azonban nem feltétlenül úgy kell érteni, hogy a tanuló mindenki mástól távol, fizikai értelemben egyedül tanul, mert az önálló tanulásnak lehetnek csoportos, kooperativitásra épülő mozzanatai is, valamint az önálló tanulásnak része lehet a másokkal való megbeszélés, tanácsok, információk kérése, segítségkérés is (Zimmerman, 2013). Ezért az önálló tanulást inkább úgy kellene meghatároznunk, hogy az a tanuló által önállóan irányított, saját tanulását célzó tevékenység (amely így lehet egyedül, de lehet társas környezetben végzett tanulási feladat is). Az „önszabályozott” jelző használata fölöslegesnek tűnik, hiszen a tanuló valamilyen módon mindig szabályozza, hogy miképpen tanuljon, még ha ez a szabályozás sokszor rendkívül egyszerű is. Egy iskolai tanulási szituációnak, amelyben szinte eszünkbe sem jutna, hogy abban önszabályozott tanulás zajlik, van olyan része, amelyben mégiscsak ez a folyamat a jellemző, még ha rendkívül egyszerű formában is. Például, ha egy tanár kicsit alaposabb elgondolkodást igénylő feladatot fogalmaz meg az egész osztálynak, akkor az egyes tanulók – már ha valóban elgondolkodnak a feladaton – önszabályozott tanulási folyamaton mennek keresztül, miközben gondolkodva, esetleg valamilyen forrásban utánanézve keresik a választ.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave