Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A személyes tanuláselméletek, a metakognitív tudás jelentősége

Miért van oly nagy különbség az emberek között az önálló tanulásuk eredményességét illetően? Erre a legjobb megközelítésnek tűnik a személyes tanuláselméletek közötti különbségek magyarázó szerepe. Vagyis a tanulással kapcsolatos teljes metakognitív tudás milyensége, színvonala, használatának tudatossága lehet a legfőbb meghatározó tényező. Ezzel szemben a legtöbb önálló tanulásra vonatkozó modellben leginkább a tanulási folyamat tervezésével foglalkoznak a legrészletesebben a szakemberek (lásd például: Zimmerman, 2000; Winne & Hadwin, 1998). A legtöbb önálló tanulási folyamatot a tanuló emberek nem tervezik meg tudományosan kimódolt módszerekkel, tudatosan. Természetesen a tervezés mozzanata valószínűleg minden önálló tanulásban, a lehető legegyszerűbb megvalósításban is jelen van: elhatározás szükséges, átfut az agyunkon, hogy milyen motivációk hajtanak a tanulási feladat végrehajtására (sokszor ezek nagyon gyengék és extrinzik jellegűek), önkéntelenül „betervezzük” a jól begyakorolt, szokásos és általában meglehetősen egyszerű cselekvéssorokat (megoldom a házi feladatokat, megtanulom a szóbelit), amelyek „hatalmas tervezést” valóban nem igényelnek. Természetesen vannak, lehetnek az önálló tanulásnak olyan formái vagy inkább megvalósulásai, amelyekben

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave