Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A modern kor és az önálló gyermeklét

Phillipe Aries 1960-ban megjelent méltán híres munkájától1 számítva beszélhetünk gyermekkortörténetről, azoknak a kutatásoknak a térnyeréséről, amelyek a gyermekkort, illetve a gyermekek helyzetét, a gyermeki státuszt történeti koronként, kultúrákként változónak tekintették (Aries, 1987; Gábor, 1993; Szabolcs, 1995; James & Prout, 1997; Golnhofer & Szabolcs, 1999; Pukánszky, 2001; Vajda, 2011; Czető, 2018). A gyermeki státus, a sajátos gyermekkor felfedezése a középkor végén a polgárosodás térnyerésével kezdődött, de valódi kibontakozása a 19. századhoz, a modern társadalmak kialakulásához kapcsolható. A munkamegosztás differenciálódásával, az életkor megnövekedésével, az életviszonyokban bekövetkező pozitív változásokkal, az oktatás tömegintézményeinek kialakulásával, a tankötelezettség megnövelésével meghosszabbodott a társadalomba való belépés (a felnőtté válás) ideje. E folyamatokban önálló, elismert társadalmi kategóriává vált a gyermeklét. Ennek filozófiai, pedagógiai gyökerei megtalálhatóak Jean-Jacques Rousseau-nál, aki a gyermeket nem tökéletlen felnőttnek, hanem másfélének gondolta, a gyermeklétet önmagában is értéknek tekintette. Ez a gondolatkör teljesedett ki a 19. és a 20. század fordulóján induló reformpedagógiai mozgalmakban, amelyek elismerték a gyermekek sajátosságait, és egyben igyekeztek megismerni azokat. A gyermek, az ifjú nem a nevelés tárgya, nem megmunkálandó anyag, hanem önálló, cselekvő, autonóm lény (Vekerdy, 1993; Németh, 2001; Pukánszky, 2013).

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave