Falus Iván (főszerk.), Szűcs Ida (szerk.)

Didaktika

Elméleti alapok a tanítás tanulásához


A didaktika differenciálódására, integrálódására ható irányzatok

A 20. század elejétől, a pedagógia önálló tudománnyá válása után alakult ki sajátos tudományos terminológiája, kutatási területe, a tudomány fejlődését irányító intézményrendszere. Ahogy maga a pedagógia, az oktatáselmélet sem önmagába zárkózó tudomány, tudományág, ma már az embertudományok eredményeinek felhasználása nélkül nem is lenne képes a felmerülő elméleti és gyakorlati problémák megválaszolására. Az új és gyorsan fejlődő társtudományok, interdiszciplináris tudományágak eredményeinek megismerésére és felhasználására is támaszkodik a didaktika, így a pszichológia különböző ágaira, a szociológiára, az antropológiára, az informatikára. Jóllehet ezen tudományok, tudományágak maguk is foglalkoznak pedagógiai kérdésekkel (pedagógiai pszichológia stb.), amire nyilvánvaló visszahatást gyakorol maga az oktatáselmélet fejlődése is. Az oktatáselmélet e hatások miatt s önfejlődéséből következően is differenciálódik. A legfontosabb változásokat részben a pozitivizmus, az empirikus kutatások előtérbe kerülése, a kognitív pszichológiai kutatások, majd az affektív pszichológia, a szociológiai kutatások, a lingvisztikai, kommunikációs irányzatok, az informatika fejlődése jelenti. E hatások eredményeképpen differenciálódik az oktatáselmélet, illetve a különböző hatásokból eredeztethető új eredményeket integrálja is. Így a különböző irányzatok meg-megerősödnek, s az eltérő nézetek, szemléletek konfrontálódása is megindul. E változási folyamatok azonban nem függetlenek a mindenkori társadalomnak a pedagógia tudománya, illetve az iskolák felé közvetített elvárásainak folyamatos változásától sem.

Didaktika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 721 1

A didaktika a pedagógiának a tanulás támogatásával foglalkozó tudományterülete, amely a Comenius óta eltelt 5 évszázadban folyamatosan gazdagodott, bővült. A jelen kézikönyv több mint 20 fejezetben dolgozza fel a tanulás jellemzőire, a tanulókra, a tehetségesekkel, a különös figyelmet igénylőkkel való bánásmódra, az oktatás tartalmára, a tantervekre, a tervezésre, az oktatás kereteire, stratégiáira, módszereire, a digitális pedagógiára vonatkozó legújabb ismereteket. Tájékozódhatunk belőle a társadalom és az oktatás kapcsolatáról, a tanulás környezetéről, a hatékony pedagógus ismérveiről, a pedagógussá válás folyamatáról, a pedagógiai kutatás alapvető módszereiről, valamint az oktatás paradigmáinak történeti alakulásáról.

A kézikönyvet, amelyet a neveléstudomány és a pedagógusképzés jeles képviselői írtak, egyaránt haszonnal forgathatják az ismereteiket bővíteni kívánó gyakorló pedagógusok, doktoranduszhallgatók, valamint a mesterség alapjaival ismerkedő pedagógusjelöltek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/falus-didaktika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave