Stocker Lőrinc

Thermographia Budensis


fejezet. A budai gyógyvizek ásványairól tett általános megfigyelések, alkotórészeik különválasztása párologtatással, lepárlással, rothasztással, kalcinációval és egyéb vegyi és mechanikus műveletekkel

1. § Annak érdekében, hogy helyesen és mellébeszélés nélkül ítélhessünk a tárgyunkról, először is arra kell törekednünk, hogy pontosan ismerjük az adott tárgy tulajdonságait és mibenlétét. Csakhogy a természet, különösen pedig a föld alatti természet titkaiba behatolni és héját egészen a magváig lehántani nem könnyű feladat, hiszen még a legélesebb elmék olykor még fényes nappal is gyakran tévedésbe esnek, így hát a lényeg után kutatva, még a nyilvánvaló kérdésekben is, mint valami vakoskodó vakond, gyakran csak a felszínig juthatunk. Még nagyobb vakság jele, ha mindeközben elégedetten nyugtázzuk is, hogy sikerült eljutnunk a dolgok velejéig. Nem csoda hát, ha a föld mélyén és vakhomályban rejtőző dolgokról ítélve, nem minden esetben láthatjuk át a természet összhangját és harmóniáját, és így tévutakra tévedünk.

Thermographia Budensis

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 734 1

Laurentius Stocker, Buda városának főorvosa 300 éve, 1721-ben jelentette meg latin nyelven a Thermographia Budensist (Budai hévíztan), mely az első, máig legteljesebb mű a budai hévizekről és gyógyfürdőkről. A könyv a kor tudományos színvonalán foglalja össze a budai hévizek hidrogeológiáját, fizikáját, kémiáját, biológiai hatásait és orvosi alkalmazását. Ez a kötet az eredeti, 1721-es kiadás facsimiléjét, 300 év után elkészült első magyar fordítását, a szerzőről és művéről készült tanulmányt tartalmazza Áder János köztársasági elnök úr előszavával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/stocker-thermographia-budensis//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave