Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Bevezető gondolatok

Versenyképességi tanácsok már több évtizede működnek a világ különböző országaiban. Ezeknek a szervezeteknek a tevékenysége és szerepe azonban más és más. Több esetben találkozhatunk olyan, versenyképességi tanácsok által készített elemzésekkel, amelyek az adott ország egy-egy versenyképességi területét vizsgálják, vagy olyan tanulmányokkal, amelyek évről évre mutatják be a versenyképességi tényezők alakulását nemzeti szinten és nemzetközi összehasonlításban. Ilyen átfogó értékeléseket készítő versenyképességi tanácsok azonban nem minden országban működnek, még az Európai Unióban sem látunk egységességet ezen a területen, annak ellenére sem, hogy az Európai Unió Tanácsa 2016 novemberében ajánlást fogalmazott meg, igaz, nem versenyképességi, hanem nemzeti termelékenységi testületek létrehozásáról (Európai Unió Tanácsa 2016). Bár az ajánlás címében a Tanács termelékenységi testületeket említ, a teljes ajánlás szövegéből kiderül, hogy a versenyképesség elemzésére is gondolnak. Ennek oka lehet, hogy a versenyképességi elemzések ismert szakértője, az amerikai Michael Porter munkássága kezdetén a versenyképesség javítását elsősorban a termelékenység javításával kapcsolta össze.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave